Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Fransızca MUN Kulübü MFINUE’ 21 Konferansına Katıldı

MUN Kulübü öğrencileri, Saint Joseph Lisesi’nde çevrimiçi gerçekleşen 11. Birleşmiş Milletler Uluslararası Frankofon Modeli Avrasya konferansına katıldı.

Fransızca olarak gerçekleşen konferans; öğrencilerin, Birleşmiş Milletler sistemini ve ona bağlı yasal organları tanımalarına, genel kültürlerini derinleştirmelerine, önemli güncel konuların farkına varmalarına ve aynı zamanda “İnsan Haklarının 4. nesli” teması etrafında gerçekleşen tartışmalar çerçevesinde sözlü ifadelerinin gelişimine olanak sağladı.

Konferansa katılan 10. sınıf öğrencimiz Ece’nin konferans hakkındaki izlenimleri ile ilgili yazdığı makale:

MFINUE (Uluslararası Avrasya Fransızca Model Birleşmiş Milletler Konferansı) Nasıl Geçti?

Saint Joseph Lisesi tarafından düzenlenen 11.MFINUE (Uluslararası Avrasya Fransızca Model Birleşmiş Milletler Konferansı) 10 Aralık tarihinde başladı ve iki buçuk gün boyunca sürdü. Konferansa, farklı ülkelerden 30 kurum katıldı. Gerçekten de birleştirici bir organizasyondu!  

Açılış töreninin ana teması, konferansın da ana teması olan insan haklarıydı. Müdür tarafından gerçekleştirilen önemli konuşmalar ve bazı diğer konferanslar da etkinlikte yer aldı. Onlar sayesinde, bütün katılımcılar sorunu ve insan haklarının önemini kavradılar. Ayrıca, UN Women (Birleşmiş Milletler Kadın) oluşumunu tanıtmak için de bir konuşma gerçekleşti. Konuşmacıyı dinleyen katılımcılar birçok bilgi edindiler. Yani, açılış töreni, tüm delegeler için, gerçekten de faydalı ve etkiliydi. 

Gün, komitelerin seanslarıyla devam etti. Fakat, çalışmaya başlamadan önce, bir başka önemli konu vardı : Buz kırıcı oyunlar! Delegeler, hatta başkanlar bile, sosyalleşmek için oyunlar oynadılar. Eğlendikten sonra, ciddi çalışmalar başladı. Herkes, gerçek BM’de (Birleşmiş Milletler) olduğu gibi, çözümler bulmak için çalıştı. Zaten, bu etkinlik bir Birleşmiş Milletler simülasyonu değil miydi? Dolayısıyla, münazaralar oldukça ilham vericiydi. Bütün bunları dinlemek, çok keyifliydi. 

İkinci gün de, ilk gün kadar yorucuydu, fakat, aynı zamanda da çok üretken ve eğlenceliydi. Günün en zirvedeki anlarının, interaktif ara esnasında yaşandığını söyleyebilirim. Çünkü delegeler, yeniden oluşturulan, MFINUE’nin (Uluslararası Avrasya Fransızca Model Birleşmiş Milletler Konferansı) çalma listesini dinleme fırsatına eriştiler. Üstelik, iki davetli de aramıza katıldı: Genel kurul(AG) sekreteri ve Genel kurul başkanı! Onların paylaştıkları deneyimler sayesinde, organizasyona yeni katılanlar daha fazla bilgiye ulaştılar. Bunun dışında, basın ekibi, sorular sorabildi. Bir kez daha teşekkürler! Ardından, katılımcılar, muhteşem bir piyano gösterisine tanıklık ettiler. Ve tabii ki, bütün bu yorucu çalışmanın sonucunda, günü yorgun bir biçimde sonlandırdık. 

Son gün, delegelerin, cumartesi günü bıraktığı noktadan yeniden devam etti. Fakat, ikinci günün aksine, üçüncü günün bir diğer önemi vardı, o da genel kurulun ve en iyi delegelerin açıklandığı kapanış töreninin o gün olmasıydı. İşte bu sebepten, delegeler, her zamankinden daha çalışkan ve dikkatliydiler! Tartışmalar ve çözüm önerileri sona erdikten sonra, genel kurulun tüm komiteleriyle son münazaraları gerçekleştirmek için herkes hazırdı. Bu son oturumda, tüm çözüm önerileri detaylı bir biçimde tartışıldı. Ne mutlu ki, bu önerilerin birçoğu kabul edildi. Herkese tebrikler! 

Kapanış töreninde de, tıpkı açılış töreninde olduğu gibi birçok önemli konuşma yapıldı. Bütün konuşmalar güzeldi, fakat en kayda değer olanları, şüphesiz genel kurul sekreterinin ve başkanının yaptıkları konuşmalardı. Çünkü, bu onların katıldıkları son MFINUE (Uluslararası Avrasya Fransızca Model Birleşmiş Milletler Konferansı) idi. Onların bu dokunaklı son konuşmalarını dinlemek sarsıcıydı. Onların katıldıkları son MFINUE (Uluslararası Avrasya Fransızca Model Birleşmiş Milletler Konferansı) konferansı olsa da, bu gelenek her zaman devam edecek. 

İşte bu etkili ve eğlenceli iki buçuk gün böyle geçti. Bir sonraki MFINUE (Uluslararası Avrasya Fransızca Model Birleşmiş Milletler Konferansı) konferansına katılmak için sabırsızlanıyorum. Önümüzdeki yıl yüz yüze görüşmek üzere…

Hoşça kalın! 

X