Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu, Saint Benoît Lisesi’ne FrancEducation Markasını Takdim Etti

Saint Benoît Lisesi, mükemmeliyete ulaşmış çift dilli eğitimi için ödülendirildi

Saint Benoît Lisesi, 22 Kasım gününü büyük bir gururla hatırlayacak...
Evet, 22 Kasım 2018 tarihinde okulumuzda FrancEducation Markasının resmi teslim töreni gerçekleşti.
2013 yılında Saint Benoît Lisesi'ne verilen bu resmi belgenin yenisi, Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter, Türkiye Fransız Kültür Merkezi Genel Müdürü Sayın Eric Soulier, Eğitimde İş birliği Ataşesi Sayın Bruno Delvallée tarafından Okul Müdürümüz Sayın Pierre Gentric'e takdim edildi.
Öğrencilerimiz, eski mezunlarımız, velilerimiz, diplomatlar, iş ortaklarımız, Saint Benoît Lisesi'nin dostları ve daha birçok davetli, bu tarihi ana tanıklık etmek için bizlerle birlikteydi.

FrancEducation Markası, Prestij Markası

FrancEducation Marka Tesliminin açılış töreninde, sunucu öğrencilerimiz eğlenceli bir skeç gerçekleştirdiler. Etkileyici bir diyaloğa yer veren sunucu öğrencilerimiz, FrancEducation Markasının, kendi millî eğitim programları çerçevesinde, Fransız dilinin ve kültürünün yayılmasını sağlayan, mükemmeliyete ulaşmış çift dilli eğitim veren frankofon okullara verildiğini anlamamızı sağladı.

FrancEducation markasının görevi, dünyada çift dilli eğitim veren kurumların eğitim kalitesini, okul çalışanlarını ve eğitim yapısını ödüllendirmek. Bu Mükemmeliyet markası, güçlü bir Fransızca eğitimi ile farklı alanlarda Fransızca dilinde çalışma olanağı sağlayarak (Fen, Matematik, Bilgisayar…) çift dilli eğitim veren okullara yöneliktir.

Ortak Bir Gelecek Vaat Eden Güzel Konuşmalar…

Törenin açılış konuşması, Okul Müdürümüz, Pierre Gentric tarafından yapıldı. M. Gentric, bugünün dünyasında Fransızca dilinin ve kültürünün yaşadığı büyümedeki önemini hatırlattı :

“Saint Benoît Lisesi için Fransızca yalnızca bir kültür dili değil aynı zamanda Geleceğin Dilidir. Dünyada Fransızca konuşan kişi sayısı günümüzde 220 milyon iken bu sayı 2050 yılında 700 milyonu geçecek. 2050’de her 13 kişiden birinin Fransızca konuşacağı tahmin ediliyor, oysa bugün her 32 kişiden biri frankofon. 2012 yılında ihdas edilen LabelFrancEducation markası, kendi milli eğitim sistemleri içinde Fransız dili ve kültürünün tanınmasına katkıda bulunan yabancı okulları taltif etme amacını taşıyor.Bu marka aynı zamanda öğrenciler ve siz Sayın Veliler nezdinde yabancı bir ülkedeki Fransızca eğitiminin  mükemmelliğini ödüllendirmeyi hedefliyor.”

Okul Müdürümüz konuşmasını tamamladıktan sonra, sözü, dünya çapında şöhrete sahip, eski mezunumuz Sayın Mansur Beyazyürek’e verdi. Ekranda eski öğrenci dosyasını gören Sayın Beyazyürek, kendini şu cümlelerle ifade etti: “Bugün, sizlerin arasında olmak benim için büyük bir onur aynı zamanda da bu kurumda aldığımız eğitimin değeri ile ilgili bir kez daha düşünmek açısından iyi bir fırsat. Heyecan ve dostluklarla dolu unutulmaz anıları yeniden canlandıracak, düşüncelere dalacağımız güzel bir an… […] Çünkü Saint Benoît Lisesi bize yalnızca modern bir eğitim sunmakla kalmayıp insani değerleri keşfedebileceğimiz bir yol gösterdi. Biz de her zaman dünyayı keşfedecek ve özel hayatımıza anlam verecek entelektüel bir merak uyandırdı…”

Daha sonra, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter, okulumuzun tüm çalışanlarına  hitap etti:”1783 yılından beri Saint Benoît Lisesi kendini Fransızca eğitimine adamış bir okuldur. Osmanlı İmparatorluğu, daha sonra Cumhuriyet döneminde ortaya çıkan siyasi ve toplumsal değişimleri yaşamış olan Saint Benoît Lisesi çağdaş dünyanın meydan okumalarına ve zorunluluklarına her zaman uyum sağlayabilmiştir. Şahsen ve Fransa Büyükelçiliği adına tüm yaptıklarınız için ne derin ve samimi şükranlarımı sunuyorum. Sevgili Pierre, sevgili öğretmenler, tutkunuz bizi onurlandırıyor, yaptıklarınıza karşı borçluyuz. Bu yüzden, 2012 yılında bu marka ile tanınan ilk kurumlardan biri olurken bugün yine markanın yenilendiği ilk kurumlardan birisiniz.”

Konuşmaların sonrasında Sayın Eric Soulier, Sayın Bruno Delvallée ve Sayın Bertrand Buchwalter, FrancEducation Markasını, törene katılmaktan onur duyan eski mezunlar, öğrenci velileri, Saint Benoît’nın iş ortaklarının alkışları arasında Okul Müdürü Pierre Gentric’e sundu

Öğrencilerimiz Birçok Sürpriz Etkinlik Gerçekleştirdi, Mezunlarımız ise Nefes Kesen Bir Gösteri için Sahnedeydi!

Öğrencilerini daima projelerin merkezine koymaya adayan lisemiz, FrancEducation töreni sayesinde öğrencilerini bir kez daha sahneye çıkarma fısatını yarattı. Davetlilere görkemli ve yaratıcı bir gösteri sergilemek için, tüm seviyelerden oluşan öğrencilerimiz sırayla Silüet salonumuzun sahnesinde yer alarak etkinliğin temel oyuncuları oldu.

Etkinlikte, koro, eskrim, vals, tiyatro, orkestra gösterilerine yer verildi. Öğrencilerimiz, farklı yeteneklerini sahnede dolu dolu sergiledi!

Hazırlık sınıfı öğrencilerimizden oluşan koromuz, hep birlikte ünlü Fransız şarkılarını seslendirdi ve seyircilere duydu dolu anlar yaşattı. Gerçekten de görkemli bir koro performansıydı!
Koromuzun performansından sonra bu defa sahneyi, Vivaldi’nin klasik müziği eşlinde, göz alıcı bir eskrim gösterisi sergilemek üzere eskrimci öğrencilerimiz aldı. Gerçekten de çok başarılı bir koreografiydi!
Eskrimci öğrencilerimizden sonra, Lise 4 öğrencilerimiz, seyircilerimize en güzel vals performanslarını sergilediler… Dansları gerçek bir zarafet şöleniydi!
Fransızca tiyatro kulübünde yer alan öğrencilerimiz ise, yaratıcı ve esprili bir piyes ile tören kapanışı gerçekleştirdi. Sergiledikleri oyun gerçekten de görkemli bir gösteriydi!
Törenin son dakikalarında ise, eski mezunlarımızdan, ünlü sanatçı Zeynep Talu ve Barbaros Büyükakkan sahneye çıktı. Eski mezunlarımız, Saint Benoît Lisesi’deki iki dilliliği kutlamak için Silüet sahnesinde Fransızca ve Türkçe şarkılar seslendirdi.

Kapanış konseri ise tek kelime ile muhteşemdi ! Seyirciler,  böyle olağanüstü bir ana şahit olan şarkıcıları ve sanatçıları uzun uzun alkışladı !

Basında

Dünden bugüne, Saint Benoît Lisesi…

A tous nos invités…

Au nom de la Communauté éducative du Lycée Saint Benoît, 
flattée et honorée de votre présence à la Remise du label FrancÉducation,
Nous vous transmettons toute notre gratitude et notre reconnaissance.

Grâce à vous, cet événement prestigieux pour le Lycée
a brillé d’un plus vif éclat,
grâce à vous, élèves, parents, professeurs
ont vécu et partagé un moment intense.

X