Frankofoni Festivali, Bconnected ile Kutlandı !

Jaz, rock, funk,... Herkesin zevkine hitap eden müzik türleri vardı !

Frankofoni Festivali, Saint Benoît Lisesi'nde bütün hızıyla devam ediyor ! Silüet salonunda düzenlenen konser, uluslararası jazz grubu, bconnected'in ritimleriyle dinleyiciyeleri büyüledi. İsviçre İstanbul Başkonsolosu'nun onur konuğu olan gruba, Sayın Beat Schmidt, geldiklerinden dolayı teşekkür etti... İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu'nun Yüksek Himayelerinde düzenlenen konserde, seyirciler grubun performansıyla adeta coştu !

Jaz Füzyon !

Sahnede her müzisyenin deneyimi farklı bir enerjiydi. Bu da, grubun melodi dışında, duygulara tınılarla hitap ederek seyirciye ulaşmasını sağlıyordu. Bconnected’in daima seyircisiyle yakın bir iletişim içinde olması ve bunu sergiledikleri performanslarında göstermeleri grubun en büyük özelliğidir !

Bconnected, farklı bir deyişle “be connected” (bağlanmak) kavramı, iki fikrin, iki etkinin birleşmesinden ama en önemlisi müzik aracılığıyla iletişime geçme isteğinden meydana gelmiştir. Bconnected’in müziği, pop, funk veya elektro dokunuşların ikili bir karışımıdır. Grubun her üyesi olağanüstü olup seçkin müzisyenlerle çalışmış ve uluslararası bir deneyime sahiptir. Grup bu özelliklerini Miles Davis, Larry Carlton veya Brecker kardeşlerden etkilenerek almıştır. Grup, bu mirası gizlememiş ve jaz, rock, funk gibi farklı akımlardan gelen, uluslararası boyutta yer alan ve kendi çizgilerini ortaya çıkaran büyük bir konsere imza attı.

Bconnected’e yakışır bir başlangıç : Iyi akşamlar… !

Konserin başında, Lozan (İsviçre) doğumlu gitarist, bestekar, yapımcı Eugène Montenero, samimi bir sesle “İyi akşamlar” diyerek Silüet salonundaki seyircileri sıcak bir şekilde karşıladı. Grubun kimliğini belli eden bu karşılama, hemen seyircilere Bconnected’in insanlarla müzik ile iletişime geçme isteğini ortaya koydu.

Sahnede, birçok nefes kesen solo gösteriler oldu. Bu solo performanslar, orijinal besteler üzerinden geleneksel müzikleri bozmadan etno, funk, pop ve jaz akımlarını birleşmesinin göstergesi oldu.

Uluslararası bir çizgi ve pek yakında, İstanbul’a özel bir beste…

Konserde peş peşe parçalar çalındı. Seyirciler, “Bangkok”, “London” gibi besteler eşliğinde coştu…

Grubun müzisyenleri, dünyayı gezdiklerinden gittikleri her yeri anlatan şarkılar yazmaktadır. Grup, yakında “İstanbul” adlı bir besteyi sahnede seslendireceklerini bildirdiler.

Evet, grup İstanbul’u sevdiği için onu hatırlatan bir beste yapmak istiyor !

Performansları, Nostagia, Escalier 52 gibi parçalar birbirlerini izliyor… ve bu da salonu tekrar coşturmaya yetiyor. Konserde seyirciler bu beşli topluluğun ritimlerine eşlik ederek katılımı sürdürdü.  1994 yılında İsviçreli gitarist Eugène Montenero tarafından kurulan grup, yıllar içerisinde, çağdaş evrensel müziklere de yer vererek cazın geleneksel köklerini korumayı bilmiştir. Kurulduğu günden bu yana, yani 24 yıl sonra, bconnected müziğin yeni ufuklarına doğru yol almak üzere durmadan gelişim içindedir…

Montreux’den Asya kıtasına… Bconnected, İstanbul’da Silüet salonundaydı…

Dünya çapında yapmış oldukları seyahatler, her bir grup üyesinin ufkunu, yaratıcılığını ve müzikal özgürlüğünü arttırmış ve bu da grubun sanatsal yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlamıştır. Bu beş müzisyenin sergilediği performans, tüm konser boyunca seyircilerce derinden hissedilmiştir.

Asya’ya (Çin, Tayland, Güney Kore) turne düzenleyen, bconnected, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve Fransa’da da sahne almıştır. Ayrıca, grup, Montreux Jazz Festivali, Cezayir Konstantin Dimajazz, Jazz Parade Fribourg, Pattaya’nın müzik Festivali, Shanghai Tiyatrosu, Shanghai Jazz Week Festivali,  Kunming sanatların Uluslararası Festivali, Bangkok dans ve müzik Festivali, Hong-Kong Uluslararası Jazz Festivali, Pekin Dokuz Kapı Jazz Festivali, Backstage Live Jazz Club Hong-Kong ve daha birçok prestijli festivallere katılmıştır.

X