Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Sergi : Pierre Loti ve Hasan Silüetleri

Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter'in Yüksek Himayelerinde

Gizemli Hasan ve Pierre Loti'nin arasındaki bağ neydi ?
"Pierre Loti ve Hasan Silüetleri - II. Meşrutiyet Öncesi Portreler Sergisi"nin açılışı, bu gizemin bir kısmını çözecek. Bu esrar perdesini hep birlikte aralamak için 24 Ekim Salı günü saat 18.30'da, Saint Benoît Lisesi, "La Galerie"de yer alacak sergide sizleri aramızda görmekten memnuniyet duyacağız...
Bu sergi ve Sayın Erol Makzume'nin oluşturduğu görkemli katalog, kaderin yakından bağladığı üç kişiyi sizlere tanıtarak, hepimizi geçmişte bir yolculuğa çıkaracak...

• Yazar ve gezgin Pierre Loti

Pierre Loti takma adıyla ünlenen roman yazarı Julien Viaud, gezgin bir deniz subayıdır. 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarında, tutkulu olduğu İstanbul’a yedi seyahat gerçekleştirir. Tahiti’de, Kraliçe Pomaré, kendisine tropikal bir bitkinin adı olan Loti ismini verir. Yazar, bu ismi takma ad olarak kullanmaya başlamadan önce, roman kahramanlarından birine de aynı adı vermiştir.

1903 yılında, 53 yaşındaki Pierre Loti, Türkiye’ye beşinci seyahati sırasında, İstanbul’daki Fransız Elçiliği’ne bağlı 1. istasyon gemisi ”Le Vautour”un başına geçer. Aynı dönemde, Hasan imzalı karikatürler İstanbul’da dolaşmaya başlar. Bu karikatürler herkesi şaşırtır ve dikkatleri geçer…

• Gizemli Hasan

II. Meşrutiyet öncesi, İstanbul… 1905-1906 yılları arasında, Hasan adındaki bir adam, yabancı diplomatları, Pera, Büyükada ve Moda’daki ünlü simaları resmetmektedir.

Hasan adı altında saklanan kişi, aslında deniz subayı Robert de Guiroye’dur. Bu kişi, o dönemde Pierre Loti’nin kumandasındaki yardımcı gemi “La Mouette”de (Martı) görevlidir. Bu subayın, Cercle d’Orient, Pera Palas Balo Salonu, Tepebaşı Tiyatrosu gibi dönemin önemli sosyal kulüplerinde uzun zaman geçirdikten sonra, akşamları bu gemide çizimleri yaptığı düşünülmektedir.

• Küratörümüz : Değerli koleksiyoner Erol Makzume

Hasan aslında kim/ Gerçek Hasan kim? Bu sorunun cevabı sergi ve detaylı katalogda. Bakalım, Hasan’ın kimliğini gün ışığına çıkarmaya yardımcı olacaklar mı?

“Pierre Loti ve Hasan Silüetleri”sergisi, birçok eserden ve 20. yüzyılın başlarında Hasan’ın litografileri üzerinde engin bilgisi olan değerli koleksiyoner Sayın Erol Makzume’nin yıllar boyunca yaptığı incelemeler sonucunda elde edilen belgelerden oluşmaktadır.

Sergi, metinler, karikatürler ve derin bilgiler barındırmakta, İkinci Meşrutiyet sonrası Türkiye’nin geçiş dönemine ışık tutarak, tarihe tanıklık etmektedir. Bu sergiyi gezerek, Hasan’ın kim olduğunu, onu neyin harekete geçirdiğini, mağdurlarının kim olduğunu çözmeye çalışacaksınız. Tıpkı iyi bir araştırmacı gibi, sizlere sunulmuş ipuçlarını bularak bu esrar perdesini kaldırıp sonuca ulaşmak artık sizin elinizde…

24 Ekim Salı günü saat 18.30’da

Saint Benoît Lisesi, “La Galerie”de

Giriş : Kemeraltı Caddesi No: 11 – Karaköy

Sergi, 23 Kasım tarihine kadar açıktır

X