Yeni kayıtlarla ilgili bilgi için BURAYA tıklayabilir, sorularınız için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hnm’ı arayabilirsiniz.

ENSCR-Rennes’de Bir Kimya Okulu Tanıtımı

Fransa'da Fen Alanında Okumak İsteyenler İçin Seçenekler - Üniversiteye Doğru Projesi

Rennes Yüksek Kimya Okulu ENSCR temsilcisi, 15 Aralık 2022 Perşembe günü, üniversite eğitimlerini Fransa'da Fen alanında gerçekleştirmek isteyen Lise 2, Lise 3 ve Lise 4. sınıf öğrencilerimiz ile bir araya geldi. 

Öğrencilerimiz için önemli bir fırsat, verimli bir tanıtım:

Öncelikle, akademik yaşamlarına Fransa’da ve kimya alanında devam etmek isteyen öğrencilerimizi, uyguladığımız anket aracılığıyla belirledik. Bu öğrencilerimiz tanıtım toplantısına katılarak, ENSCR’da Araştırma Profesörü Prof. Sylvain Giraudet ile yüz yüze sohbet etme fırsatı buldu; kimya alanında çok çeşitli uzmanlık alanları hakkında bilgi sahibi olurken okulun özelliklerini, başvuru ve kabul prosedürlerini öğrenme fırsatını yakaladılar.   

Okul Fransa’nın kuzey batısında Rennes şehrinde bulunuyor. Öğrenciler, 2 yıl hazırlık ve 3 yıl mühendislik eğitimi gördükten sonra mühendislik diplomasına sahip oluyorlar. ENSCR’nin de parçası olduğu, 20 kadar Kimya okulunu içeren Fédération Gay Lussac (FGL)nin hedefi, endüstri için öğrenci yetiştirmek… 

Okulun Önemi ve Avantajları:

Rennes’deki okulun özelliği, diğerlerine göre daha uluslararası bir yapıya sahip olması… İlk iki yılda öğrencilerin %50’si, daha sonraki yıllarda ise %15’i yabancı öğrencilerden oluşuyor.

Bizim öğrencilerimiz, Fransız öğrencilerden farklı olarak, 2 senelik hazırlık sonrası sınavsız 3. yıla geçiş hakkına sahip oluyorlar. Eğitim sürecinde öğrenciler, 15 günde veya 3 haftada bir sınavdan geçiyor ve sene sonunda sınava girmeden, yıl içindeki not ortalamalarıyla değerlendiriliyorlar.

Rennes’deki okulun bir avantajı da 40-50 öğrencilik gruplar olması, 25 kişilik çalışma grupları oluşturulması ve pratik çalışmalarda birebir destek sunulması olarak sıralanabilir. Tanıtım sunumunda, özellikle Rennes kampüsünde İstanbul’dan pek çok öğrencinin olduğu da vurgulandı. 

Öğretim yılı Eylül – Mayıs ayları arasında oluyor ve öğrenciler kimya, fizik, matematik ve yabancı dil eğitimlerinden geçiyorlar. Uzmanlık alanı 4. ve 5. yıllarda seçiliyor. Öncesinde daha çok genel bilgiler veriliyor.

Kimya mühendisi olmak aynı zamanda yönetim becerileri edinmek anlamına da gelir. Hızlı bir profesyonel entegrasyon garantisi için üç yıllık mühendislik eğitiminde öğrenciler her yıl bir kuruluşta staj yapmak durumundalar. Bu okuldan mezun olanlar genellikle; çevre- eko endüstriler, metalurji, enerji, kozmetik, ulaşım, ilaç ve biyoteknoloji gibi alanlarda iş buluyorlar. 2 aydan kısa bir süre içinde iş bulma imkanına sahip olurken iyi bir kazançla profesyonel yaşamlarına başlayabiliyorlar. 

Önemli bir açıklama:

Sylvain Giraudet, okula başvurularda Campus France üzerinden değil dosyanın direk kendisine gönderilmesini özellikle belirtti. 12. sınıfların Mayıs 2023’de başvuru yapabileceğini böylece öğrencilerin kabul seçeneklerini artırabileceğini paylaştı.

Öğrencilerimizin hayli ilgisini çeken okul tanıtımının sonunda gelen sorulardan bir kısmı okula giriş şartları, yaşam giderleri ile ilgiliydi. Ayrıca öğrencilerimiz iki yıllık hazırlık sonrası, Lille, Strasbourg, Clermont Ferrand ve Pau gibi diğer şehirlerdeki mühendislik okullarına da yönelebileceklerini duymaktan mutluydular.

M. Giraudet’i ve Uluslarası İlişkiler Müdürü Tatiana Panfilkina’yı okulumuzda konuk etmek bizi mutlu etti. Kendilerine candan teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

                                                                                                                                                                                                               

 

X