Bretagne Bölgesindeki Vannes Saint Paul Lisesi ile 14. Kez Düzenlenen Eğitim Gezisi

Öğrencilerimizin oluşturduğu iki çalışma grubu ile kültürel, turistik ve disiplinler arası çalışmalar

Lise 1 öğrencilerimizin fransızcalarını geliştirmeleri ve unutulmaz bir deneyim yaşamaları için güzel bir fırsat. Bu değişim programı büyük bir neşe ve dostlukla 14 senedir devam ediyor, her geçen sene daha da güçlü bağlar kuruluyor.
Bu sene, Saint Benoît Lisesi’nden 35 öğrenci, 26 Mart - 2 Nisan 2016 tarihleri arasında yabancı arkadaşlarının evlerinde konaklıyorlar ve birlikte muhteşem vakit geçiriyorlar. Öğrencilerimiz aşağıda, diğer Saint Benoît Lisesi öğrencilerine gün içerisinde neler yaptıklarını anlatıyorlar ve onlara sanal bir gezi yaptırıyorlar.
Öğrencilerimizden oluşan iki çalışma grubunun etkinliklerini aşağıda görebilirsiniz.

26.03.16 Cumartesi – 27.03.16 Pazar – 28.03.16 Pazartesi – 29.03.16 Salı

  • Çalışma grubu : Yemek tarifleri ve geleneksel mutfak

Cumartesi akşamı liseye vardıktan sonra evinde konaklayacağımız arkadaşlarımızın evine gittik. Ertesi sabah kahvaltıda nutellalı tartin, kornfleks yedik ve sıcak çikolata içtik. Fransız kahvaltısının Türk kahvaltısından biraz farklı olduğunu farkettik. Fransızlar kahvaltıda daha çok tatlı şeyler tüketiyorlar, Türkler gibi kahvaltıda peynir ve şarküteri yemiyorlar.
Fransız yemeklerini ve özgün tatlarını keşfetmekten mutluluk duyuyoruz, gerçekten çok güzeller !
Haftasonu Breton kreplerini ve tereyağlı tartinleri tatma fırsatımız oldu. Bretagne krepleriyle ünlü bir bölge. Tadlarına baktık çok lezzetlilerdi, tereyağlı tartinleri çok sevdik.

Öğlende, yine bu bölgenin özelliklerinden olan istiridye, midye, ıstakoz gibi deniz ürünleri yedik. Bunları Türkiye’de fazla yemiyoruz.

Salı sabahı, Vannes’ın en büyük lisesi olan (yaklaşık 1300 öğrenci) Saint-Paul Lisesi’ne gittik ve Fransız arkadaşlarımıza Türk spesiyalitelerini tanıtmak için Türk mahallesini hazırlamaya başladık …

29.03.16 Salı Çalışma grubu : Nantes şehri

Bugün, saat 11.00 gibi Fransa’nın altıncı büyük şehri olan Nantes şehrini ziyaret ettik. “Ducs de Bretagne” şatosunu, tarihi binaları ziyaret ettik. Gotik mimariden çok etkilendik. Saint Pierre ve Saint Paul katedrallerini ziyaret ettik. Rehberimiz, tarih öğretmeni Monsieur Gildas Cochennec, bizlere bu şehrin en güzel yerlerini tanıttı. Daha sonra, Breton spesiyalitelerini tatmadan önce Nantes’lılarla röportaj yaptık. Daha sonra Nantes sokaklarında dolaştık ve alışveriş yaptık. Son olarak da Orta Çağ’dan kalma tarihi binaları gördük.

Diğer üç çalışma grubu ile yapılan etkinliklerin devamında görüşmek üzere…

X