Atamızı Özel Bir Tören ve Silüet’te Anma Programı ile Andık

10 Kasım sabahı Cumhuriyet'in kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü lisemizin avlusunda gerçekleştirilen özel bir törenle andık. Tören; Okul Müdürümüz Sébastien Masin ile Türk Müdür Başyardımcımız Serhat Yalamanoğlu, Saint Benoît Lisesi son sınıf öğrenci temsilcileri, Saint Benoîtlılar Derneği ve Okul Aile Birliği üyelerinin  Atatürk’ün büstüne çelenk bırakmasıyla başladı. 

Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı saat olan 9.05’te geleneksel sirenler ve vapur düdüklerinin eşliğinde saygı duruşunda yoğun duygular yaşandı. İstiklal Marşı’nın ardından Okul Müdürü ve Türk Müdür Başyardımcısı günün anlamıyla ilgili konuşmalarını yaptı. 

Sébastien Masin konuşmasında Atatürk’ün mutlulukla ilgili düşüncesini paylaşarak öğrencilere hitap etti: “Mutluluk, bizden sonraki nesillere fedakârca kattıklarımızla elde edilir…okulda veya okul dışında yürüttüğünüz güzel projelerle, sizler de başkalarının hayatları için emek sarf ediyorsunuz.  Mutlu olun, sadece mutlu, derinden mutlu olun. Böylelikle, siz de mutluluğunuzun bir kısmını, yakınlarınıza, öğretmenlerinize ve eminim ki, bugün hatırasını saygıyla selamladığımız, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e taşıyacaksınız.” 

Serhat Yalamanoğlu ise konuşmasında Türkiye’nin gerçek mutluluğunun Atatürk’ü anlamakta gizli olduğunu belirterek Atatürk’ün akıl, bilim ve vicdanı rehber yapıp ülkenin yüzünü çağdaş dünyaya çevirmesinin önemine değindi ve öğrencilerden Türkiye’yi O’nun koyduğu hedef olan çağdaş uygarlık limanına taşımaları için söz istedi. 

Törenin devamında Hazırlık sınıfı öğrencisi Zeynep E. kürsüye çıkarak yazdığı “Ata’ya Özlem” mektubunu okudu. 9. sınıf öğrencisi Selim V.’nin okuduğu şiirle noktalanan tören sonrasında 12. sınıf öğrencileri ellerinde karanfillerle Dolmabahçe Sarayı’na doğru yola çıktı.   

11 Kasım günü ise Silüet Salonu’nda Atatürk’e özel bir anma programı düzenlendi. Programda Atamızı sevdiği şarkılarla, türkülerle, şiirlerle, anılarla ve danslarla andık. 

Atatürk’ün hatırası için Saint Benoît Ailesi olarak Türk Eğitim Vakfı’na bağışta bulunduk. 

 

X