Yeni kayıtlarla ilgili bilgi için BURAYA tıklayabilir, sorularınız için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hnm’ı arayabilirsiniz.

“3 Erbil 3 Bakış” Sergisi, Saint Benoît Lisesi’nin Galerisini Büyüledi!

Devrim Erbil ve kızları, eserlerini okulumuzun Galerisinde sergiledi...

Nisan ayında Erbil ailesi Saint Benoît Lisesi Galerisini onurlandırdı.
"3 Erbil, 3 Bakış" isimli sergide ressam Devrim Erbil ve birbirinden yetenekli kızları Çiğdem ve Renk'in eserlerine yer verildi. Ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduğumuz ve samimi bir ortamda gerçekleşen sergi açılışı yoğun ilgi gördü!
Sergide, "Usta"yı ve kızlarını tebrik etmeye gelen birçok sanatçı vardı.
Serginin videosunu aşağıda bulabilirsiniz!

3 Erbil 3 Bakış

Bu sergi, üç bakışı, dünyaya bakmanın ve yeniden oluşturmanın üç şeklini bir araya getirdi. Üç karakteri, dünyamızı onların tarzına göre, mecazi olarak, yeniden oluşturan üç Devrimi buluşturdu. “3 Erbil, 3 Bakış”, bir baba ve iki kızlarını bağdaştıran bir başlık: Devrim, Çiğdem ve Renk.

Birbirine bağlantılı ve oldukça anlamlı bu üç isim, “şiirsel ve renkli bir devrimi” gün ışığına çıkardı.

Sanatın Önemine Vurgu Yapan Bir Sergi

Açılış konuşmasında, Okul Müdürümüz Pierre Gentric, Saint Benoît Lisesi’nde sanata ve sanat eğitimine verilen öneminin altını çizdi:

Ayrıca, Devrim Erbil diyor ki: “Sanat yalnızca seçkinlerden oluşan bir çevrenin elleri arasında kalırsa yaşama eklemlenemez, ben resimlerimi yaşamla birleştirmeye çalışıyorum”. Ressamın bu hedefleri, okulumuzun, öğrencilerimize farklı türlerdeki sanat eserleri yoluyla  sanat ve sanat tarihi alanında modern, canlı ve etkin bir duyarlılık sağlama isteği ile tam bir uyum içerisinde. Sanatsal miras, sanat ve tarih için farkındalık yaratmak demek, öğrencilerimizin farklılıklarını ve kültürlerini göz önünde bulundurarak hem ortak kültürümüzü inşa etmek, hem de evrensel bir eğitim inşa etmek demektir. Sanatsal ve kültürel eğitim, birkaç inisiyatif sahibi kişiye ait olan ve göz alıcı bir seçkincilik değildir. Sanatsal ve kültürel eğitim, Saint Benoît Lisesi’nin eğitim politikasının önceliklerinden biridir.

Devrim Erbil ve Kızları…

Devrim Erbil yurtiçinde ve yurtdışında yüzlerce sergi açtı, ödüller kazandı ve sanat üzerine pek çok konferansı verdi. Eserleri dünyanın ve Türkiye’nin birçok müzesinde ve koleksiyonlarında yer almaktadır.
Devrim Erbil “resmin şairi”dir. Doğanın ritmini ve gizemini yakalamaya çalışır. İstanbul tutkularının başında gelir. Titreşimlerin büyüsü ile kenti sarmalar.

1961’de Bursa’da doğan Çiğdem Erbil 1978-1984 yılları arasında lisans ve yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi’nde tamamladı bir süre özel atölyesinde resim dersleri verdikten sonra 1989-2010 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversite’sinde öğretim görevlisi olarak çalışarak emekliliğe ayrıldı. 16 kişisel sergi açan, 5 ödülü bulunan Çiğdem Erbil, 100’ün üzerinde karma sergiye katılmış, bir çok özel koleksiyonlarda ve bazı müzelerde resimleri bulunmaktadır. Halen özel atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

1973 İstanbul doğumlu olan Renk Erbil, Barnet College ve Berkshire College of Art and Design okulundan mezun olduktan sonra, ilk sergisini Covent Garden’da Smith’s Gallery’de açan sanatının, New York, Rio De Janeiro, Sofya, Londra, İstanbul gibi birçok enternasyonal sergisi olmuştur. 2013 yılında Londra’nın ilk on-line turk art galerisi www.galleryrenk.com’un kurucusudur. 2017’de ise uluslararası  alanda tanınmış yerli ve yabancı sanatçı ve tasarımcıların yapıt ve ürünlerini bünyesinde bulunduran www.renkolondon.com kurmuştur.

X