İstanbul – Budapeşte: 2.Etap

Macaristan’daki Ferenc Rakoczi II Lisesinden öğrencilerle gerçekleştirdiğimiz değişim programının ikinci etabında bu kez öğrencilerimiz Budapeşte’deydi…

1.Etap: Saint Benoît Lisesinde Türk-Macar Haftası

2023 yılının kasım ayında, Budapeşte’deki Ferenc Rakoczi II Lisesi’nden 30 kadar öğrenci, İstanbul’da bir hafta geçirmiş ve Saint Benoît Lisesi 10.Sınıf öğrencilerinin aileleri tarafından ağırlanmışlardı. Bu ziyaretin amacı, hem Fransızcayı yabancı dil olarak öğrenen bu gençlerin pratik yapabilmeleri, hem de uzun yıllar Türkiye’de sürgün hayatı yaşayan Macar Halk Kahramanı Rakoczi’nin mezarının bulunduğu okulumuzun kilisesini ve Tekirdağ’daki Rakoczi Müzesini ziyaret etmekti. Bu ziyaret, onların, hem İstanbul’un tarihî, kültürel ve gastronomik zenginliğini, hem de Türk misafirperverliğini keşfetmeleri için bir fırsat oldu.

Budapeşte’ye Yolculuk

Bu ziyarete karşılık olarak, bu kez bizim öğrencilerimiz, üç tane öğretmenleri eşliğinde, 3-10 Mart tarihleri arasında Budapeşte’yi ziyaret ettiler ve Macar arkadaşlarının evlerinde ağırlandılar. 

Bu bir hafta boyunca öğrencilerimiz bir Macar okulunu, uyum içerisindeki mimarîsiyle hepimizi etkileyen huzurlu bir Macar şehrini ve halkını tanıma fırsatı buldular. Hatta, öğrencilerimiz, son Budin valisi Abdurrahman Paşa’nın mezarı başında toplandıklarında, aralarından bir tanesinin, Paşanın mezar taşında yazan: ‘‘Kahraman düşmandı.’’ yazısına dikkat çekerek, ‘‘ Adamlar düşmanları için anıt yapmışlar !’’diye yorumda bulunması bu durumun altını çizen güzel bir örnekti. Kısaca, bu bir hafta, öğrencilerimizin yeni şeyleri keşfetmeleri aşısından hayli verimli bir hafta oldu.  

Gül Baba Türbesi ise Budapeşte’deki Türk izlerini yansıtan bir başka mekân. Burayı ziyaret ederek, dervişlerin hayatı üzerine birçok bilgi edinilebilir. Bizlere burayı Türkçe konuşan Macar bir rehber gezdirdi.

Türk Sokağı, Ankara Sokak, Mescit Sokak, Veli Bey Hamamı gibi bazı diğer isimler de, şehirde bir zamanlar Türklerin var olduğunu hatırlatmaya devam ediyor. 

Türk-Macar dostluğunu pekiştirmek amacıyla, Macar ziyaretçilerimiz onuruna lisemizin cennet bahçesine bir incir ağacı dikmiştik.Şimdi ise, aynı amaçla, Ferenc Rakoczi  II Lisesinin bahçesine de ziyaretimiz esnasında bir badem ağacı dikildi. 

Önümüzdeki yıl da sürdüreceğimiz verimli bir değişim programı… 

X