SB San’Art | Mars 2019


SB San’Art

Mart – Mars 2019

 

Silüet Salonu’nun Etkinlikleri
Activités de la salle Silüet

Konser – Raquy Danziger ile “Ladies of Düm”

Perküsyon
8 Mart 2019, 19.00, rezervasyonlu

Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Silüet salonu, vurmalı çalgı sanatçısı Raquy Danziger’e ev sahipliği yapacak. Konser sırasında, projenin merkezinde olan öğrencilerimiz, profesyonel dansçı Ariel Hyatt ile birlikte çalıştıkları Step Dansı için sahnede olacak. Çalsın davullar !

_________________________________________________

Concert : « Ladies of Düm »- Journée internationale des droits des femmes

Percussions
8 mars 2019, 19h00, sur réservation

A l’occasion de la Journée internationale des droits des femmes, Silüet accueille l’artiste percussionniste Raquy Danziger. Lors du concert, acteurs du Projet, les élèves monteront sur scène pour une représentation de Tap Dance qu’ils auront travaillée au préalable avec la danseuse professionnelle Ariel Hyatt. Ode aux tambours !

____________________________________________

Konser – Nu Bass

Etnik Caz
15 Mart 2019, 19.00, rezervasyonlu

Silüet salonu, İsviçre’nin İstanbul Başkonsolosluğu ile ortaklaşa düzenlenen konserde Kuzey Afrika’dan esintiler taşıyan etnik caz grubu Nu Bass’a ev sahipliği yapacak. Farklı kültürleri bir araya getiren gecede Tunus udu, piyano, vurmalı çalgılar ve iki kontrbas sahneyi paylaşacak!

_________________________________________________

Concert – Nu Bass

Ethno jazz
15 mars 2019, 19h00, sur réservation

En partenariat avec le Consulat général de Suisse à Istanbul, Silüet accueille le groupe de jazz et ethno d’influence maghrébine, Nu Bass. Sur scène : oud tunisien, piano, percussions et deux contrebasses… pour une soirée multiculturelle !

____________________________________________

Fransızca Şarkı Yarışması – “Chante! Chante! Chante!”

Yarışma
19 Mart 2019, 18.00

Türkiye’deki tüm frankofon okulların öğrencilerine yönelik olarak bu yıl üçüncüsü düzenlenen Fransızca Şarkı Yarışması’nda, genç yetenekler Silüet sahnesinde performanslarını sergileyecek. Saygın bir jürinin değerlendireceği bu etkinliğin amacı, ortak bir proje kapsamında, Türkiye’deki frankofon okulları buluşturmak.
O zaman, “Chante! Chante! Chante!”

_________________________________________________

Concours de chansons françaises – “Chante ! Chante ! Chante !”

Concours
19 mars 2019, 18h00

Silüet ouvre son espace scénique aux talents en herbe grâce à cette troisième édition de son Concours national de chansons françaises. Cet événement, encadré par un prestigieux jury, a pour but de réunir dans un projet partagé le réseau scolaire francophone de Turquie. Allez ! Chante ! Chante ! Chante !

____________________________________________

Konferans | Konser – “Proust ve Müzik” (Simültane Çeviri yapılacaktır)

Keman, Piyano
27 Mart 2019, 18.30, rezervasyonlu

Felsefeci, yazar, çevirmen Nami Başar ve müzikolog, besteci, orkestra şefi Emre Aracı’nın konuşmacı olarak yer aldığı konferansta, yazar Marcel Proust ve onun müzik ile olan bağlantısı ele alınacak. Konferans sonrasında, keman sanatçısı Pelin Halkacı ve piyanist İris Şentürker bir konser verecek. Marcel Proust diyor ki: “Eğer dil yetisi bulunmamış, kelimeler oluşmamış ve fikirler çözümlenmemiş olsaydı, müzik, ruhlar arasındaki olası iletişimin yegâne örneği olurdu.” Etkinlik, Yapı Kredi Kültür Sanat ortaklığıyla hazırlanmıştır.

_________________________________________________

Conférence | Concert – “Proust et la Musique” (Traduction simultanée)

Violon, piano
27 mars 2019, 18h30, sur réservation

Conférence dialoguée de Nami Başar, philosophe, auteur, traducteur et de Emre Aracı, musicologue, compositeur, chef d’orchestre au sujet de l’écrivain Marcel Proust et de son rapport à la musique.
La conférence sera suivie d’un concert des musiciennes Pelin Halkacı (violon) et İris Şentürker (piano). “La musique est peut-être l’exemple unique de ce qu’aurait pu être – s’il n’y avait pas eu l’invention du langage, la formation des mots, l’analyse des idées – la communication des âmes” disait Marcel Proust…
En partenariat avec Yapı Kredi Kültür Sanat.

____________________________________________

La Galerie’nin etkinlikleri
Activités de La Galerie

Çizgi roman sergisi – “Şehirden kesitler”

Sergi
7 Mart 2019, 18.30

Açılan zamansal pencerelerden tarih boyunca mekanların mimari keşfi…
Lise 2 öğrencileri, çizgi roman yazarı Richard McGuire’in üslubunda resimleyebilmek için, Karaköy’ü Fransız ilüstratör Benoît Hamet’in yönetiminde yeniden gezdi. Duvar resimlerine yapılacak son dokunuşlar, konukların da yer alacağı sergi açılışında gerçekleşecek. Sergi, 29 Mart 2019 tarihine kadar açık olacak.

_________________________________________________

Exposition de bande dessinée – “Fragment(s) d’une ville”

Exposition
7 mars 2019, 18h30

Sous la houlette de l’illustrateur français Benoît Hamet, les élèves de Lycée 2 revisitent le quartier de Karaköy à la manière de l’auteur de bande dessinée Richard McGuire : des fenêtres temporelles explorent l’architecture des lieux au fil des époques. La touche finale sera apportée à ces fresques lors du vernissage dans La Galerie en présence des invités. L’exposition est ouverte au public jusqu’au 29 mars 2019.

X