Üniversiteye Doğru – Lise 3

“Üniversiteye Doğru” projesinde yer alan “Kendini Tanıma”, “Meslek Seçimi ve Uzmanlaşma” süreçlerine Lise 3. sınıfta “Üniversite Seçimi” etabı da ekleniyor.
Lise 3. sınıf seviyesi; öğrencilerimizin seçecekleri mesleklerle ve buna uygun yüksek öğrenimlerini yapacakları üniversitelerle ilgili önlerindeki tüm fırsatları görebilme, tanıyabilme ve bunlara ulaşabilmeleri için nelere ihtiyaçları olduğunu öğrenme ve gerekli planı yapma dönemidir.

Akademik Açıdan

Öğrencilerimize bireysel olarak ders başarısını arttırma yönünde rehberlik ederken, öğrencilerle bilişsel değerlendirme ve takip çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öğrencilerimize ilgi ve yeteneklerini tanımaları ve değerlendirmeleri konusunda yol göstermek ve bu doğrultuda akademik başarıyı artırmaları için gereken motivasyonu sağlamak amacıyla ilk aşama olarak öğrencilerimize bir Meslek Envanteri uyguluyoruz.

ÖSYM sistemini öğrencilerimize en güncel haliyle tanıtmak amacıyla “ÖSYM Sistemi” konferansı düzenliyoruz.

Yurtdışına Doğru…

Lise 2. sınıf etkinliğinin devamı olarak düzenlediğimiz “Yurtdışı Üniversite Eğitimi” konferanslarını çevrimiçi olarak düzenliyoruz. Son yıllarda özellikle tercih edilen Amerika, Kanada, İngiltere, Hollanda ve İtalya yetkilileri öğrenci ve velilerimize, temsil ettikleri ülkelerin yüksek öğrenim sistemleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyorlar.

Yurtiçi Eğitimi…

Her yıl geleneksel olarak tüm okul için “Yurt İçi Üniversite Fuarı” nı organize ediyoruz.

Fransa’da Yüksek Eğitim…

Fransa’da yüksek öğrenim konusunda Türkiye’deki yetkili kurum olan “Campus France” ile düzenlediğimiz tanıtım toplantısında öğrenci ve velilerimize ayrıntılı bilgiler veriyor ve onların aklına takılan sorulara birinci ağızdan yanıt vermiş oluyor.

Ayrıca, Fransa’daki çeşitli üniversitelerin tanıtımlarında (Grandes Ecoles, INSA, ENSC, EDHEC Business School vb.); bu kurumlarda çalışan çeşitli disiplinlerden yetkililer öğrencilerimize Fransa’da yüksek öğrenim konusunda sahip oldukları alternatifleri anlatıyorlar, okul ve öğrenim ile ilgili detaylı bilgiler veriyorlar.

Galatasaray Üniversitesi Ayrıcalıkları…

Her yıl Galatasaray Üniversitesi tanıtımlarını çevrimiçi olarak gerçekleştiriyoruz. Öğrenci ve velilerimiz katılımı ile gerçekleşen etkinlikte iç sınav ve tüm bölümler hakkında yetkililerden detaylı bilgi alma fırsatını buluyorlar.

Bireysel ve grup görüşmelerine tüm sene devam ederek yukarıdaki etkinliklerimizle öğrencilerimizi, akademik yönlerini kuvvetlendirmenin önemi ve gerekliliği hakkında bilgilendiriyor ve motive ediyoruz.

Davranışsal Açıdan

Koruyucu, destekleyici ve önleyici görüşmeler ile öğrencilerimizin ihtiyaçlarını açık, doğru, seviyeli, olgun bir birey olarak ifade edebilmeleri; hayatta aktif rol alabilen gençler olarak yetişmeleri diğer seviyelerde olduğu gibi Lise 3. sınıfta da hedefimiz.

Kendilerini rahat ifade edebilme becerilerini geliştiriyor, öfke kontrolü ve kaygıyla baş etme gibi alanlara da destek sağlıyoruz.

Rehberlik etkinliklerimiz arasında yer alan “Etkili sorun çözme basamakları, stresle başa çıkma yöntemleri, kendi davranışlarını değerlendirme” gibi konularla öğrencilerimize güncel görsel ve yazılı kaynaklar yoluyla yol göstermeye çalışıyoruz.

Sosyal Açıdan

Rehberlik dersi etkinliklerinde; kendini tanıyan, içinde yaşadığı toplumun özelliklerini, ihtiyaçlarını ve sorunlarını bilen, çevre dostu, sorumluluk sahibi, hümanist bireyler yetişmesi, kişisel hedeflerini oluşturmada yol gösterici olunması, problem çözme yetilerini oluşturma ve geliştirmede ışık tutmak amacıyla çeşitli konular işliyoruz.

Mesleki Rehberlik Açısından

Farklı özellikler taşıyan 6 farklı kişilik tipine göre kişiye uygun meslekleri analiz etmeye yardımcı olan “Holland Meslek Envanteri”ni uyguluyoruz. Bu envanterimizin sonuçlarını bireysel olarak öğrencilerimizle paylaşıyoruz ve görüşmelerimizde Lise 2. sınıf seviyesinde yapılmış olan Akademik Benlik Kavramı Ölçeği sonucu ile karşılaştırmalı olarak değerlendiriyoruz.

Öğrencilerimizin bilgi edinmelerini sağlayarak kendi profesyonel planlarını oluşturmalarında rehberlik ediyoruz.

Fransa’da Yaşam” ve “Deneyim paylaşımları” konulu seminerler, Fransa’da öğrenim görmeye devam eden mezunlarımızı Fransa’da öğrenim görmek isteyen öğrencilerimizle buluşturduğumuz bir çalışma. Eski mezunlarımız kalacak yer bulunmasından, okullarındaki ders sistemine kadar yaşadıkları tüm deneyimleri bu seminer sırasında öğrencilerimizle paylaşıyorlar.

Fransa Üniversitelerine başvuru sürecine hazırlık yapmak üzere Rehberlik etkinlikleri kapsamında öğrencilerimiz uygulamalı olarak özgeçmiş ve “CV” hazırlamayı öğreniyor ayrıca “Mülakat Teknikleri” konularında bilgi sahibi oluyorlar.

Tüm yıl boyunca öğrencilere yurt içi ve yurt dışı üniversitelerinden gelen etkinlik, mesleki deneyim, konferans ve duyuruları paylaşıyoruz. Ayrıca velilerimize de haftalık olarak “enSemBle” rehberlik bültenini iletiyor, yapılan çalışmaları ve gerekli duyuruları paylaşıyoruz.

“ÜNİVERSİTEYE DOĞRU” PROJESİ

(tıklayınız)

HAZIRLIK

LİSE 1

LİSE 2

LİSE 3

LİSE 4

Saint Benoît Lisesi Rehberlik Servisi, Hazırlık sınıfından Lise 4. sınıfa kadar tüm öğrencilerimizi kapsayan önemli bir proje gerçekleştiriyor.
Lise 3. sınıf, öğrencilerimizin hayal ettikleri meslekler ile geleceğin meslekleri hakkında fikir sahibi oldukları, yurtiçi ve yurtdışı olanakları üzerine bilgi edindikleri, mevcut seçeneklerini tanımaya başladıkları ve meslek seçimlerinde net kararlar almak için adımlar attıkları bir eğitim yılı.
Bundan dolayı bu dönemde «Üniversite Seçimi» aşaması da diğer etaplara ekleniyor.

Projemiz birbirini takip eden ve tamamlayan 3 etaptan oluşuyor :

TARİH

ETKİNLİK

AMAÇ

Eylül

Meslek ve Üniversite Seçimi Anketi

Öğrencilerin meslekler ve
üniversitelerle ilgili geleceği yönelik
hedef ve tercihleri hakkında
farkındalık kazandırmak.

Eylül

Meslek ve Üniversite Seçimi Anketi ışığında bireysel ve grup ile danışmanlık

Öğrencilerin sağlıklı ve bilinçli olarak hedefledikleri meslek doğrultusunda tercih yapmaları için tanımak ve yönlendirmek.

Ekim

Yurt Dışı Eğitim Konferansları

Yurtdışında, farklı ülkelerdeki üniversitelerin resmi temsilcilerinin çevrimiçi bilgilendirmeleri. Böylece öğrencilerimizin yurtdışı seçenekleri hakkında detaylı bilgiler edinebilmelerine olanak tanımak.

Ekim

Bireysel ve grup danışmanlığı ile öğrencileri tanıma ve mesleki yönlendirme çalışmaları

Öğrencilere mesleki farkındalık kazandırmak, üniversiteler, sistem ve yurt dışı seçenekler hakkında bilgilendirmek.

Kasım

Holland Mesleki Tercih Envanteri

Öğrencilerin yetenek ve ilgi alanlarına ilişkin değerlendirme yaparak mesleki yatkınlıklarını belirlemek.

Aralık

Galatasaray Üniversitesi Tanıtımı ve İç Sınav Hakkında Bilgilendirme Konferansı- Webinar

Öğrencilerimiz için büyük bir avantaj sağlayan Galatasaray Üniversitesi iç sınavı hakkında ve üniversitenin genel yapısı ile ilgili yetkili kişilerin velileri bilgilendirmesini sağlamak.

Ocak

Mezunlarımızla Deneyim Paylaşımı Konferansları-  Fransa’da Üniversite Eğitimi” Webinar

Yurt dışında eğitim görmekte olan eski mezunlarımız ile yurtdışında okumanın avantajları, zorlukları, getirileri üzerine karşılıklı sohbet.

Şubat

INSA Fransa’da Mühendislik Eğitimi” konferansı- Webinar

Fransa’daki prestijli mühendislik okullarından biri olan INSA kurumunun tanıtılması aynı zamanda başvuru prosedürü hakkında da bilgiler verilmesi.

Şubat

Rennes Yüksek Kimya Yüksek Okulu: ENSCR” Tanıtımı- Webinar

Fransa’daki prestijli Kimya okullarından biri olan ENSCR kurumunun tanıtılması aynı zamanda başvuru prosedürü hakkında da bilgiler verilmesi.

Mart

Yüksek Öğretim… Rotamız Fransa- Campus France” tanıtım Konferansı- Webinar

Fransa’daki üniversiteler hakkında detaylı bilgi almalarını sağlamak.

Mart

Mezunlarımızla Deneyim Paylaşımı Konferansları- “Okul ve İş Yaşamında Başarının Anahtarları” Webinar

Eski mezunlarımız ile “okul ve iş yaşamında başarının anahtarları”. “kariyer yolu” ve kurucusu olduğu “Sabah 7 Dersi” online platformu üzerine karşılıklı sohbet.

Nisan

ÖSYM ve YKS Sistemi Bilgilendirme Sunumu

Öğrencilerin, güncel ÖSYM sistemi hakkında bilgi almalarını ve sistemde olabilecek değişikliklerden haberdar olmalarını sağlamak.

Mayıs

“Yüksek Öğretim… Rotamız İtalya” Konferansı- Webinar

İtalya’daki üniversiteler hakkında detaylı bilgi almalarını sağlamak.

Mayıs

Fransa’da Yüksek Öğretim:Tıp, Mimarlık, Mühendislik, Ekonomi ve Sanat Sosyal Alanlar hakkında Bilgilendirme Sunumları

Fransa’daki üniversiteler, yüksek okullar ve Grand Ecole hakkında detaylı bilgi alabilmelerini sağlamak.

Mayıs

Yurt İçi Üniversite Tanıtım Fuarı

Türkiye’de bulunan seçkin üniversitelerin temsilcilerini çevrimiçi sunumlarda öğrenci ve velilerimizle bir araya getirmek. Böylece öğrencilerimiz aynı anda birçok üniversite hakkında bilgi edinerek mesleki ve üniversite tercihleri hakkında bilgi edinmelerine destek olmak. Motivasyon sağlamak.

Haziran

Fransa Üniversitelerine başvuru sürecine hazırlık çalışmaları (Otobiyografi yazma, CV oluşturma, Mülakat Teknikleri, vb..)

Öğrencilerin Fransa’daki üniversiteler ve başvurular konusunda ilk hazırlık çalışmalarına başlangıcını sağlamak.

Sene Boyunca…

Campus France Komitesi

Öğrencilerin Fransa’daki üniversiteler ve başvurular konusunda bilgilenmeleri amacıyla okulun farklı birimlerinin işbirliği halinde çalışması.

Sene Boyunca…

Mesleki gözlem çalışmaları

Öğrencilerin meslekler hakkında bilgilenmeleri ve meslekler konusunda farkındalıklarını arttırmak.

Sene Boyunca… “Meslek Tanıtım” Etkinlikleri

Hedef belirleme ve bu hedeflere ulaşma yönünde öğrencileri desteklemek, onlara yol göstermek, yardımcı olmak ve çalışmalarını takip etmek.

X