Üniversiteye Doğru – Lise 3

“Üniversiteye Doğru” projesinde yer alan “Kendini Tanıma”, “Meslek Seçimi ve Uzmanlaşma” süreçlerine Lise 3. sınıfta “Üniversite Seçimi” etabı da ekleniyor.
Lise 3. sınıf seviyesi; öğrencilerimizin seçecekleri mesleklerle ve buna uygun yüksek öğrenimlerini yapacakları üniversitelerle ilgili önlerindeki tüm fırsatları görebilme, tanıyabilme ve bunlara ulaşabilmeleri için nelere ihtiyaçları olduğunu öğrenme ve gerekli planı yapma dönemidir.

Üniversiteye doğru projesinde Lise 3. sınıfta; “Kendini Tanıma” , “Meslek seçimi ve Uzmanlaşma” etaplarına “Üniversite Seçimi” etabı ekleniyor. Öğrencilerimizi, L4.sınıfa geçmeden gelecekleri ile ilgili hedeflerine ulaşabilmelerinde kendilerini özgür kılacak bütün fırsatları tanıyıp, elde edebilmelerine yardımcı olmak temel hedefimizdir.

Akademik Açıdan

Öğrencilerimize ilgi ve yeteneklerini tanımaları ve değerlendirmeleri konusunda yol göstermek ve bu doğrultuda akademik başarıyı artırmaları için gereken motivasyonu sağlamak amacıyla ilk aşama olarak  öğrencilerimize bir Meslek Envanteri uyguluyoruz. Farklı özellikler taşıyan 6 farklı kişilik tipine göre kişiye uygun meslekleri analiz etmeye yardımcı olan bu çalışmanın ismi “Holland Meslek Envanteri”. Bu envanterimizin sonuçlarını bireysel olarak öğrencilerimize gönderiyoruz ve görüşmelerimizde Lise 2. sınıf seviyesinde yapılmış olan Akademik Benlik Kavramı Ölçeği sonucu ile karşılaştırmalı olarak değerlendiriyoruz.

ÖSYM sistemini öğrencilerimize en güncel haliyle tanıtmak amacıyla “ÖSYM Sistemi” konferansı düzenliyoruz.

Lise 2. sınıf  etkinliğinin devamı olarak düzenlediğimiz “Yurt Dışı Üniversite Eğitimi” konferansı öncesi öğrencilerimize bir anket uyguluyoruz. En çok talep gören 5 ülke yetkilisini ülkelerindeki üniversite eğitimini tanıtmak üzere davet ediyoruz. Yetkililer öğrencilerimize, temsil ettikleri ülkelerin yüksek öğrenim sistemleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler veriyorlar.

Her yıl geleneksel olarak tüm okul için düzenleyip velilerimizi de davet ettiğimiz “Yurt İçi Üniversite Fuarı” öğrencilerimizin ilgilendiği, onlar için güzel fırsatlar sunan üniversiteleri davet ettiğimiz büyük bir organizasyon. Lise 3. sınıflar etkinlik süresince bu fuarı gezip yetkililerden bilgi alma fırsatına erişiyorlar.

Fransa’da yüksek öğrenim konusunda Türkiye’deki yetkili kurum olan “Campus France” düzenlediğimiz tanıtım toplantısında öğrenci ve velilerimize ayrıntılı bilgiler vereiyor ve onların aklına takılan sorulara birinci ağızdan yanıt vermiş oluyor.

Fransa’daki çeşitli üniversitelerin tanıtımlarında (Grandes Ecoles, INSA, ENSC, vb.); bu kurumlarda çalışan çeşitli disiplinlerden yetkililer öğrencilerimize Fransa’da yüksek öğrenim konusunda sahip oldukları alternatifleri anlatıyorlar, okul ve öğrenim ile ilgili detaylı bilgiler veriyorlar.

Her yıl düzenlediğimiz Galatasaray Üniversitesi Ziyareti ile Lise 3.  sınıf öğrencilerimiz üniversiteyi gezip, iç sınav ve tüm bölümler hakkında yetkililerden detaylı bilgi alıyorlar.

Bireysel ve grup görüşmelerine tüm sene devam ederek yukarıdaki etkinliklerimizle öğrencilerimizi, akademik yönlerini kuvvetlendirmenin önemi ve gerekliliği hakkında bilgilendiriyor ve motive ediyoruz.

Davranışsal Açıdan

Koruyucu, destekleyici ve önleyici görüşmeler ile öğrencilerimizin ihtiyaçlarını açık, doğru, seviyeli, olgun bir birey olarak ifade edebilmeleri; hayatta aktif rol alabilen gençler olarak yetişmeleri diğer seviyelerde olduğu gibi Lise 3. sınıfta da hedefimiz. Rehberlik etkinliklerimiz arasında yer alan “Etkili sorun çözme basamakları, stresle başa çıkma yöntemleri, kendi davranışlarını değerlendirme” gibi  konularla öğrencilerimize güncel görsel ve yazılı kaynaklar yoluyla yol göstermeye çalışıyoruz. Mezunlarımız ve değerli meslek uzmanlarıyla konferans ve atölye çalışmalarında buluşturduğumuz öğrencilerimizin vizyonlarını geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Sosyal Açıdan

Rehberlik dersi etkinliklerinde; kendini tanıyan, içinde yaşadığı toplumun özelliklerini, ihtiyaçlarını ve sorunlarını bilen, çevre dostu, sorumluluk sahibi, hümanist bireyler yetişmesi, kişisel hedeflerini oluşturmada yol gösterici olunması, problem çözme yetilerini oluşturma ve geliştirmede ışık tutmak amacıyla çeşitli konular işliyoruz.

Mesleki Rehberlik Açısından

Öğrencilerimizin bilgi edinmelerini sağlayarak kendi profesyonel planlarını oluşturmalarında rehberlik ediyoruz. Yıl içerisinde yaptığımız etkinliklerimiz şöyle;
“Mühendislik Meslekleri” üzerine konferans ile Fen bölümünü seçen öğrencilerimiz “doğru branş/ bölüm nasıl seçilir, hangi sektörler uygundur, benzerlikler ve farklılıklar nelerdir, birçok disiplin birbiriyle ne kadar bağlantılır” gibi ufuk açıcı ve meslek seçimine geniş açıdan bakmalarını sağlayan bir konferansa katılmış oluyorlar.
“Kariyer  “21.Yüzyılda Birey Olmak” konferanslarıyla, alanında öne çıkan üniversite hocalarımız öğrencilerimize “gelecekteki meslekler, dünyadaki tüm gelişmeler, mesleklerin nasıl evrildiği…” gibi konular hakkında önemli bilgiler veriyorlar ve vizyon kazandırıyorlar.
Meslek Tanıtım Günü etkinliği ile öğrencilerimize yaptığımız anket sonucunda oluşan 20’ye yakın meslek erbabını okulumuzda ağırlayarak öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Hem Lise 2 hem de Lise 3. sınıf seviyelerinde gerçekleştirilen bu etkinlik ile öğrencilerimiz çeşitli mesleklerle tanışma, akıllarındaki sorulara yanıt bulma fırsatı yakalıyorlar.
Meslek Tanıtım Günü’nün bir devamı niteliğinde düzenlediğimiz Meslek Atölyeleri öğrencilerimizin yakından tanımayı istedikleri mesleklerle ilgili uzmanları,  profesyonelleri ve mezunlarımızı okulumuza konuk ediyor. İkinci dönem düzenlediğimiz meslek atölyelerini her ay, FEN, TM ve TS branşlarından olmak üzere en az 3 atölye olarak planlıyoruz.

“Fransa’da Yaşam” konulu seminer, Fransa’da öğrenim görmeye devam edenmezunlarımızı Fransa’da öğrenim görmek isteyen öğrencilerimizle buluşturduğumuz bir çalışma. Eski mezunlarımız kalacak yer bulunmasından, okullarındaki ders sistemine kadar yaşadıkları tüm deneyimleri bu seminer sırasında  öğrencilerimizle paylaşıyorlar.
Fransa Üniversitelerine başvuru sürecine hazırlık yapmak üzere Rehberlik etkinlikleri kapsamında öğrencilerimiz uygulamalı olarak özgeçmiş ve  “CV” hazırlamayı öğreniyor ayrıca“Mülakat Teknikleri” konularında bilgi sahibi oluyorlar.

Okulumuz bünyesinde yer alan Campus France Komitesi öğrencilerimize Fransa’daki yüksek öğrenim hakkında ayrıntılı bir biçimde yardımcı olmak üzere oluşturduğumuz bir komite. Bu komite, Fransa’da yüksek öğrenim görmek üzere  başvuruda bulunmak isteyen öğrencilere, ihtiyaçları doğrultusunda gerekli bilgiler verir ve başvuru sürecinde destek olur.

Yine Lise 3. sınıfta başlayan Mesleki staj çalışmaları Saint Benoît Lisesi’nin sektöründe önde gelen kurumlarla işbirliği yaparak öğrencilerimize mesleki staj olanakları sağladığı bir etkinlik olarak “Üniversiteye Doğru” projemizde yer alıyor. Psikoloji ve Psikiyatri konularında La Paix Hastanesi, Tıp konusunda Acıbadem Üniversitesi ve Avusturya Hastanesi, Mühendislik konularında İstanbul Bilgi ve   imzalanan protokoller sayesinde hayata geçen mesleki stajlar .
“Üniversiteye Doğru” projesi kapsamında Lise 3. sınıf düzeyinde yapılan bu çalışmalar, öğrencilerimizin lise hayatlarının son seneleri öncesinde karar verme süreçlerine netlik kazandırmaya çalışılan önemli bir basamağı oluşturuyor.

Albert Einstein’ın “Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.” sözünün ışığında amacımız, öğrencilerimizin yaratıcı hayallerini hedefleri haline getirebilmeleri.

“ÜNİVERSİTEYE DOĞRU” PROJESİ

(tıklayınız)

HAZIRLIK

LİSE 1

LİSE 2

LİSE 3

LİSE 4

Saint Benoît Lisesi Rehberlik Servisi, Hazırlık sınıfından Lise 4. sınıfa kadar tüm öğrencilerimizi kapsayan önemli bir proje gerçekleştiriyor.
Lise 3. sınıf, öğrencilerimizin hayal ettikleri meslekler ile geleceğin meslekleri hakkında fikir sahibi oldukları, yurtiçi ve yurtdışı olanakları üzerine bilgi edindikleri, mevcut seçeneklerini tanımaya başladıkları ve meslek seçimlerinde net kararlar almak için adımlar attıkları bir eğitim yılı.
Bundan dolayı bu dönemde «Üniversite Seçimi» aşaması da diğer etaplara ekleniyor.

Projemiz birbirini takip eden ve tamamlayan 3 etaptan oluşuyor :

TARİH

ETKİNLİK

AMAÇ

Ekim Holland Mesleki Tercih Envanteri

Kendilerini tanıyarak mesleki kararlarını oluşturmalarını sağlamak.
 Ekim “Mühendislik Meslekleri” üzerine konferans

Fen alanı öğrencilerimizin “Mühendislik” meslekleri ile ilgili karşılaştırmalı ve detaylı bilgi edinmelerine yardımcı olmak.
Kasım “Yurtdışı Üniversite Eğitimi” konferansı

Yurtdışında, farklı ülkelerdeki üniversitelerin resmi temsilcilerini okulumuza davet ederek öğrencilerimizle bir araya getirmek. Böylece öğrencilerimizin yurtdışı seçenekleri hakkında detaylı bilgiler edinebilmelerine olanak tanımak.
Kasım – Aralık
Fransa’daki çeşitli üniversitelerin tanıtımı (Grandes Ecoles, INSA, ENSC, vb.)

Fransa’daki özel ve alanında çok iyi ve tanınmış olan üniversiteler hakkında detaylı bilgi alabilmelerini sağlamak.
Aralık “Kariyer” konferansı : “21.Yüzyılda Birey Olmak”

Profesyonel hayata bakış açısı kazandırmak.
Aralık Meslek Tanıtım Günü

Öğrencilerimizin pek çok meslek hakkında bilgi sahibi olabilmelerini sağlamak ve onları meslek sahibi olmaya özendirmek.
Mart “Campus France” tanıtımı

Fransa’daki üniversiteler hakkında detaylı bilgi alabilmelerini sağlamak.
Mart “ÖSYM Sistemi” hakkında bilgilendirme

Öğrencilerin, mevcut ÖSYM sistemi hakkında bilgi almalarını ve sistemde olabilecek değişikliklerden haberdar olmalarını sağlamak.
Mart – Nisan – Mayıs Meslek Atölyeleri

Öğrencilerimizin ilgi duyduğu meslekler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmelerini sağlamak ve onları meslek sahibi olmaya özendirmek.
Nisan
«Fransa’da Yaşam» konulu seminer

Fransa’da yükseköğrenim görmüş eski mezunlarımız ile Fransa’da üniversite öğrencisi olmanın avantajları, zorlukları, getirileri üzerine karşılıklı sohbet.
Nisan Yurtiçi Üniversite Fuarı

Öğrencilerimizin aynı anda birçok üniversite hakkında bilgi edinebilmelerine ve motivasyon oluşturmaya yardımcı olmak.
Nisan Galatasaray Üniversitesi Ziyareti

Öğrencilerimiz için büyük bir avantaj sağlayan Galatasaray Üniversitesi iç sınavı hakkında ve üniversitenin genel yapısı ile ilgili yetkili kişilerin öğrencileri bilgilendirmesini sağlamak.
Mayıs Fransa Üniversitelerine başvuru sürecine hazırlık çalışmaları (Otobiyografi yazma, CV oluşturma, Mülakat Teknikleri, vb..)

Öğrencilerin Fransa’daki üniversiteler ve başvurular konusunda ilk hazırlık çalışmalarına başlangıcı sağlamak.
Sene boyunca… Campus France Komitesi

Öğrencilerin Fransa’daki üniversiteler ve başvurular konusunda bilgilenmeleri amacıyla okulun farklı birimlerinin işbirliği halinde çalışması.
Sene boyunca… Mesleki staj çalışmaları

Öğrencilerin meslekler hakkında bilgilenmeleri ve meslekler konusunda farkındalıklarını arttırmak.
Sene boyunca… Kariyer hedefleri oluşturmaya yönelik bireysel ve grup danışmanlığı

Hedef belirleme ve bu hedeflere ulaşma yönünde öğrencileri desteklemek, onlara yol göstermek, yardımcı olmak ve çalışmalarını takip etmek.

X