Yeni kayıtlarla ilgili bilgi için BURAYA tıklayabilir, sorularınız için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hnm’ı arayabilirsiniz.

Baltık Ülkeleri Felsefi Deneme Yazma Etkinliğinde Onur Ödülü

Öğrencilerimiz Ayça ve Defne'yi Tebrik Ediyoruz

Dünya Felsefe Olimpiyatlarına hazırlık için önemli bir aşama olan Baltık Ülkeleri Felsefi Deneme Yazma Etkinliği (BSPEE) Ekim ayında online olarak  gerçekleşti. 13 ülkeden 285 öğrencinin katıldığı etkinliğe Türkiye’den de 82 öğrenci katıldı. 

Öğrencilerin yarışma için teşvik edilmelerindeki amaç elbette Türkiye Felsefe Olimpiyatları öncesi bir hazırlık evresi oluşturmak, öğrencileri katılıma heveslendirmek, başarılı deneme yazan gençleri fark edebilmek ve felsefeye ilgiyi arttırmak. Uluslararası etkinliklere katılım, özellikle de felsefe alanında bir başarı elde etmenin ve bunu belgelemenin  yurtdışı üniversitelerinden kabul edilme konusunda çok etkili olduğunu bilen öğrenciler için önemli bir motivasyon. 

BSPEE’ye katılan öğrencilerimiz deneme yazma sürecinde kendilerine verilen iki saatlik sürenin başlangıcında gönderilen dört yargıdan birisini seçerek üzerine düşüncelerini İngilizce olarak yazdılar. Bir aylık süreçte denemeler  konuya hakimiyet, konunun felsefi olarak anlaşılması, özgünlük, tutarlılık ve ikna gücü açısından değerlendirildi ve 12. sınıf öğrencilerinden Ayça D. ve Defne Y. Onur Ödülü’ne layık görüldüler.  

Gurur kaynağı öğrencilerimizi bu önemli başarıları için tebrik ediyoruz…

BSPEE hakkında:

İlk kez 2003 yılında Finlandiya’da, Felsefe ve Etik Eğitimini Geliştirme Kurulu tarafından düzenlenen Baltic Sea Philosophy Essay Event” / BSPEE (Baltık Ülkeleri Felsefi Deneme Yazma Etkinliği) birkaç yıl içinde  Dünya Felsefe Olimpiyatlarına (IPO) bir hazırlık aşaması olarak değerlendirildi. 

Finlandiya, İsveç, Norveç ve Danimarka,  IPO’ya katılacak öğrencilerini bu etkinlikte başarılı olanlardan seçme yoluna gittiler. Etkinlik sistematik bir şekilde gelişip yerleştikçe, sınırları da genişledi ve IPO üyesi ülkeler de buna katılmaları için davet edildi.

Türkiye bir IPO kurucusu ülke olarak ilk kez 2011 yılında BSPEE için davet aldı. İstanbul Liseleri Felsefe Kulüpleri Platformu (İLFKP) aracılığıyla da ülkemiz gençleri yarışmaya katılmaya teşvik edildi.

X