Kontenjanımız dolmuştur. Okulumuza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Konferans: “Jean-Christophe ve Beethoven”, E. Aracı ve N. Başer | Konser: Gülsin Onay

31 Mart 2020

Frankofoni Festivalimiz kapsamında,

sizleri,

Silüet salonunda düzenlenecek

Jean-Christophe ve Beethoven
adlı etkinliğe davet etmekten mutluluk duyarız

31 Mart 2020, Salı
saat 18.30

Giriş: Lüleci Hendek Sokak No:61

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Özel Saint Benoît Fransız Lisesi arasında geçen yıl “Ruhların İletişimi: Proust ve Müzik” etkinliğiyle başlayan işbirliği, “Romain Rolland’ın Yapıtından: Jean-Christophe ve Beethoven” konseriyle sürüyor.

Fransız yazar Romain Rolland’ın başyapıtı Jean-Christophe, Avrupa’da nehir roman geleneğinin öncülü kabul edilir. Araştırmacılar, Rolland’ın, romanın baş kahramanı Alman besteci Jean-Christophe Krafft’ın yaşamını anlatırken büyük hayranlık duyduğu Beethoven’ın yaşamından kesitlere yer verdiğini düşünmektedirler. Jean-Christophe’un Fransa’yla ve Fransız kültürüyle olan ilişkisi, romanın tezi için temel teşkil eder: Rolland, Fransa ve Almanya’yı aynı nehrin iki yakası, müziği ise bunları birbirine bağlayan köprü olarak kavramsallaştırır.

Adnan Cemgil’in çevirisiyle YKY tarafından üç cilt olarak yayımlanan Jean-Christophe’tan yola çıkan bu programda devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay, romanda ve Rolland’ın hayatında önemli yeri olan Beethoven bestelerini yorumlayacak.

Konser öncesinde felsefeci, yazar ve çevirmen Nami Başer ile müzik tarihçisi, besteci ve orkestra şefi Emre Aracı, Rolland’ın yapıtında Beethoven’ın yeri üzerine sohbet edecekler.

Bu vesileyle, doğumunun 250. yılında Ludwig van Beethoven‘ı da anmış olacağız.

Konuşmacılar: Nami Başer, Emre Aracı

Konser: Gülsin Onay, piyano

* Konferans – Konser ücretsizdir. Katılım için rezervasyon yapılması gerekmektedir.

Rezervasyon için BURAYA tıklayınız.

X