Saint Benoît Lisesi, Crosswinds Konserine Ev Sahipliği Yaptı

Crosswinds Silüet Salonumuzda Avrupa ile Türkiye'yi Buluşturdu

Müzikseverler 23 Eylül Perşembe akşamı Saint Benoît Lisesi'nin Silüet Salonu'nda, İsviçre’nin İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğiyle gerçekleşen ''Crosswinds Project'' konserinde bir araya geldi. Bu özel gecede, iki büyük caz sanatçısı; Perküsyon ve vurmalı çalgıların efsane ustası, değişik kültürlerden beslenen Türk sanatçısı Okay Temiz ve İsviçreli piyanist ve besteci François Lindemann’ı bir araya getirdi.

Gece boyunca, iki özel sanatçıya canlı ve dinamik performanslarıyla klarnette Philippe Ehinger, trompette Yannick Barman, kontrbas'ta Matyas Szandai, davulda Cyril Regamey eşlik etti.

Yılın İlk Konseri

Okul Müdürümüz Sayın Sébastien Masin, sezonun ilk konserini Silüet salonunda gerçekleştirmenin mutluluğunu dile getirdiği konuşmasının ardından sözü İsviçre Başkonsolosu Sayın Julien Thöni’ne verdi. Sayın Thöni, müzisyenlerin performansını dinlemekte sabırsız olduğunu ifade ettiği konuşmasının ardından konser başladı.
Türkiye’de caz ve deneysel müzik deyince ilk akla gelen sanatçılardan biri olan efsanevi davulcu ve vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz’in düzenlemesini yaptığı Anadolu ezgileri ile François Lindemann’ın Avrupa müziğinden etkilenen besteleri ve lirik yorumu orkestra üyeleri Philippe Ehinger ve Yannick Barman’ın birbirinden güzel soloları, Matyas Szandai dinamik bas yürüyüşleri ve Cyril Regamey’in enerjik ritimleriyle birleşince ortaya 2 saat süren unutulmaz bir caz performansı çıktı. Okay Temiz’in, Brezilya müziğine has enstrümanlar olan berimbau ve quika’yı zenginleştirdiği elektronik efektler, sac levhalar, testere ve mala gibi aletlerin çıkardığı ilginç sesleri müzikle bütünleştirmesi dinleyenlerde ilgi ve hayranlık uyandırdı.

X