Saint Benoît Gönüllüleri’nden Çocuklara Eğitim Desteği

“Birlikte unutulmaz anlar yaşadık…”

Saint Benoît Gönüllüleri, yardımlaşma ve dayanışmanın bilincinde bir sosyal sorumluluk projesi düzenledi. Her zaman projelerin merkezinde yer alan öğrencilerimiz, tek başına düzenledikleri bu başarılı projenin de başrol oyuncuları oldu!
16 Ocak 2019 tarihinde Ahmet Emin Yalman İlkokuluna giderek oradaki çocukların eğitimine destek oldular.
Öğrencilerimiz, “Birlikte unutulmaz anlar yaşadık…” dediler.

Bir İlkokulda Eğitim Gönüllülüğü

Saint Benoît Gönüllüleri Topluluğu, Kasımpaşa Ahmet Emin Yalman İlkokulundaki öğrencilerle buluştu. Gönüllüler anaokulu ve ilkokul seviyesindeki çocuklar ile bir gün boyunca eğlenceli ve öğretici atölye çalışmaları ve faaliyetler düzenledi.

İngilizce, Yaratıcı Yazarlık, Tiyatro, Sanat ve Müzik etkinlikleri ile öğrenciler bildiklerini tekrar etti ve farklı alanlarda kendilerini geliştirdiler. Bu sırada arkadaşları ile birlikte çalıştılar ve birbirinden güzel ve yaratıcı çalışmalar ortaya koydular.

İngilizce: Öğrenciler kendilerini yabancı bir dilde tanıtmayı öğrendiler ve önceden bildikleri kelimeleri ve dilbilgisi konularını eğlenceli bir şekilde tekrar ettiler.

Sanat: Bu etkinlikte öğrenciler yaratıcı düşünerek kil hamur ve renklendiriciler kullanarak kendi küçük heykellerini tasarladılar.

Müzik: Öğrenciler eğlenceli bir şarkıyı hep birlikte söylediler. Enstrümanlar ve ritim konusunda bilgi sahibi oldular.

Tiyatro: Bu çalışmada gruplar halinde çalışan öğrenciler kendi küçük oyunlarını yazdılar ve oyunlarını arkadaşlarına sundular.

Yaratıcı Yazarlık: Gene gruplar halinde çalışan öğrenciler bu kez kendilerine verilmiş olan cümlelerle başlayan ve yaratıcı şekilde devam eden hikayeler yazdılar ve arkadaşlarına eserlerini okudular.

Mutluluk Had Safhadaydı!

İlköğretim seviyesindeki çocukların eğitimlerine destek olmak amacıyla düzenlenen bu program öğrenciler ve öğretmenleri tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Çocuklar her etkinliğe merak, heyecan ve zevk ile katıldılar ve eğlenerek öğrendiler. Arkadaş canlısı gönüllülerimizle keyifli anlar yaşadılar. Hepsi, ikinci dönem düzenlenecek etkinliklerimizi dört gözle bekliyorlar.

32 Gönüllü El Ele…

Tüm gönüllüler sene başından beri büyük özveri göstererek faaliyetleri hazırladı. Etkinlik günü ise bir ekip olarak hareket ettiler ve ortaya çıkan tüm sorunlara beraber çözüm buldular. Her çocuğun mutlu olması ve faydalanması uğruna herkes elinden geleni yaptı.

Öğrencilerimiz tek başlarına, büyük bir sorumluluk duygusu bilinciyle, bu güzel buluşmayı düzenlemek için kendi projelerini geliştirip zenginleştirdiler. Her gönüllü çocuklarla bir araya gelmeden önce farklı hazırlık çalışmalarına, toplantı ve eğitimlere katıldı. Etkinlik günü her biri görev ve sorumluluklarının farkında olarak etkinliklerini verdi ve projemizi başarılı şekilde yürüttü.

Uzun soluklu hazırlık çalışmaları isteyen bu proje için heyecanlı öğrencilerimiz her hafta bir araya gelmek için plan yaptılar. Artık öğrencilerimizin tek bir isteği var, böyle bir projeye yeniden başlamak!

SBG Hakkında

Bu yıl kurulan Saint Benoît Gönüllüleri’nin amacı, dezavantajlı bölgelerde yaşayan ya da okuyan kişilere tamamen gönüllü olarak destek olmak ve birlikte farklı etkinlik ve atölye çalışmaları düzenlemektir. Bu gönüllüler, Saint Benoît Lisesi’nin gönüllü öğrencileridir. Saint Benoît Lisesi öğrencileri arasından seçilecek ve önceki yıldan devam edecek gönüllüleriyle kadrosunu oluşturacak topluluk yıl boyunca farklı çalışmalarda ve projelerde aktif rol alacaktır.

Öğrenci Yorumları

Hepimiz için çok heyecan verici bir etkinlikti. Herkes çok güzel vakit geçirdi. Çocuklar, hazırladığımız etkinlikleri büyük bir dikkat ve zevkle yaparken gerçekten böyle bir ortamı yakalamanın mucizevi bir şey olduğunu fark ettim. Etkinliklerin sonunda hepimiz çok yorulmamıza rağmen ayrılma saati geldiği için çok üzüldük. Hepimiz kısa sürede birbirimize alışmıştık. Böyle bir etkinlik yapma şansını bize tanıdığı için okul idaresine, Okul Aile Birliği’ne ve gönüllü arkadaşlarımıza tekrardan teşekkür ederiz. Tekrar gitmeyi dört gözle bekliyoruz.
Yağmur

Çocuklarla birlikte olmak çok heyecan vericiydi. Onlarla birlikte etkinlikleri yaparken o yaşlardaki halimize döndük. Sınıflara ilk girdiğimizdeki heyecanlar görülmeye değerdi. Yaptığımız etkinliklerde hayal güçlerini ve el becerilerini çok iyi kullandılar. Etkinlik sonunda onlar da, bizler de yorgun olmamıza rağmen birbirimizden ayrılmak istemedik. Bu projeyi bizimle beraber çocuklara ulaştırmamızı sağlayan 32 gönüllümüze, okul idaresine ve Okul Aile Birliğine çok teşekkür ederiz. Çocuklarla tekrar buluşmayı heyecanla bekliyoruz.
Elif

Sınıfa ilk girdiğimizde çocukların heyecanı gözlerinden okunuyordu. Her etkinliğe merakla ve büyük zevkle katıldılar. Etkinlikler bittiğinde teşekkür ederiz deyip bize sarılmaları beni çok duygulandırdı ve bütün yorgunluğum uçup gitti. Gün sonunda ne kadar şanslı olduğumuzun bir kez daha farkına vardım. Projemizin gerçekleşmesini sağlayan okul idaresine, maddi destek sağlayan Okul Aile Birliğine ve elbette okulda görev alan tüm gönüllü arkadaşlarıma tekrardan çok teşekkür ederiz.
Eren

Gün boyu düzenlenen etkinliklerden çekilmiş fotoğraf ve videolarla hazırladığımız kısa filme aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Projelerimizin gerçekleşmesine olanak sağlayan okul idaresine ve bizlere materyal desteği sağlayan Okul Aile Birliğine teşekkür ederiz…

Saint Benoît Gönüllüleri olarak sosyal sorumluluk ve topluma hizmet projeleri düzenlemeye ve hedef kitlelerimize ulaşmaya devam edeceğiz!

X