Öğrencilerimiz, Sahnede Frankonfoni, Fransızca ve Tiyatro Rüzgarları Estirdiler !

L1 öğrencilerine yönelik sahneleme çalışması

Saint Benoît Lisesi, dört yıldır, Frankofoni Festivali kapsamında, ses getiren "La Compagnie Grand Théâtre" tiyatro topluluğunu sahnesinde ağırlamaktadır. Grup, her yıl, okulun gösteri sahnesinde inanılmaz performanslar sergilemektedir. Lise 1 öğrencileri, hem sanatsal hem de pedagojik anlamda grup ile yaptığı çalışmalardan mutlu olmaktalar. Öğrencilerimiz, okullarda Fransızca tiyatro çalışmaları yapmaya alışık olan "La Compagnie Grand Théâtre"dan çok şey öğrendiler. Sahnede, enerjik, huzur dolu ve keyifli bir ortam mevcuttu. Hatta, 3 yıl önce bu grupla birlikte çalışan öğrenciler de çok beğendikleri bu 3 oyuncuyla sahne almak için geri geldiler.

Yaratıcı atölyeler, sözlü ifadenin zirve yaptığı yerler

Bu sahneleme çalışmaları çerçevesinde, Lise 1 öğrencileri “Güzel ve Çirkin” masalı ile ilgili yazarlık atölyelerine katıldılar. Sonrasında, öğrenciler Grand Théâtre oyuncularıyla birlikte sahnede duygularını, hassasiyetlerini Fransızca olarak yansıttılar. Konsantrasyon tekniğini geliştiren Samuray Oyunu, öğrencilerimizi çok eğlendirdi.

Bu sahneleme çalışmasını motive eden uygun ve cezbedici hedefler

  • Edebi bir tür üzerinde çalışmak : olağanüstü masallar ve özellikleri
  • Gruplar halinde yaratıcı anlatım çalışması yapmak
  • Yazılan hikayeleri seslendirmek ve canlandırmak
  • Profesyonel tiyatrocuların katılımı sayesinde öğrenci çalışmalarını değerlendirmek

Öğrenciler, kendi projelerinin merkezinde yer alıyor. Evet, sahne öğrencilerimizin !

Bu sahneleme projesi kapsamında, öğrenciler, Lise’de profesyonel bir tiyatro topluluğuyla birlikte çalışmanın faydasını çok iyi kavradılar. Pedagojik ve sanatsal bir çalışma gerçekleştirmek için “Güzel ve Çirkin” masalını ele almayı seçen güler yüzlü oyuncular, öğrencileri dinlemeye, öğrencileri, hem konuşma dili hem de vücüt dili anlamında geliştirmeye hazırdı…

Sonuç ikna edici oldu. Öğrencilerin velilerine olağanüstü konuşmalar yapabileceklerini gösterdikleri kaliteli bir sahne gösterisiydi. Öğrenciler, birbirinden şaşırtıcı ve eğlenceli senaryolarda vücut esnekliklerindeki becerilerini sergiledi. Öğrenciler, bu yaratıcı çalışmalarını, kendilerine hayran kalan veli, öğrenci ve öğretmen topluluğu karşısında sergilemeyi çok sevdiler. Öğrencilerimizin oynadığı senaryolar ise seyircinin alkışlarıyla son buldu. Öğrencilerimiz, Fransızca dilinde sergiledikleri bu sahne süresi boyunca, adeta tiyatronun uzmanları olmuşlardı.

Yeni bir kurgu :  “Georges Dandin”in oyunu hakkında Konferans  / Sahneleme çalışması

Nefes kesen bir çalışma ! George Dandin adlı oyun tüm öğrencilerin ilgisini çekti. Dandin, yeni zengin olmuş bir köylüdür. « De la Dandinière » soyadını alarak ve eski aristokratlardan genç Angelique ile evlenerek  asilleri oynamaya karar verir. Çok yaratıcı olan La Compagnie Grand Théâtre, bu senaryo için birçok oyuna ve sözlü ifadeye yer verdi. Bu çalışma sırasında, öğrenciler bazen kendileriyle alay ederek ama daima önemli insancıllık kavramlarına yer vererek birkaç insani duygularından uzaklaştırıldı. Bu uzaklaştırma oyununda, oyuncular, eğlenceli davranışlarda bulunarak seyirciyi içine aldı, gülme ve sahne oyunu süreçlerini dikkatlice ele aldı. Kendi oyunlarıyla yaptıkları bu uzaklaştırma oyunu bazen öğrencileri çok güldürdü. Bu gösterinin eğitici boyutu da tüm öğrencileri şaşırttı. Gösteri sonrasında yapılan söyleşi, öğrencilerin tiyatro veya oyuncuların yaptığı oyun ile ilgili bazı yönlerini daha iyi anlamalarını, tiyatro ve Moliere hakkında konuşmalarını sağladı.

La Compagnie du Grand Théâtre’da görev alan bu 3 oyuncumuza teşekkür ederiz ! İşte, öğrencilerimizin izlenimleri…

  • Selin : Bu atölyeler sayesinde, tiyatro ve Fransızca dünyasını keşfettim. Gösteriye bu nedenle katılmaya kabul ettim. Çok keyif aldım. Çok güzel bir deneyimdi.  
  • Dilay : Tiyatro atölyeleri gerçekten çok eğlenceliydi ve bundan maksimum faydalanmaya çalıştım. Çok kısa bir sürede, gösteriye hazırlanmak için birçok etkinlik yaptık. Bu atölyelere katıldığım için mutluyum, aynı zamanda hep birlikte düzenlediğimiz geceden dolayı guruluyum.
  • Melis : Başta, biraz korkuyordum çünkü hem Fransızca konuşmak hem de tiyatro yapmak gerekiyordu. Ama oyunlar ve alıştırmalar yapmaya başladığımızda, rahatladım. Tüm komedyenler çok iyi ve anlayışlıydılar. Rahat hissetmemizi sağladılar. Kendilerine çok teşekkür ederim.
  • İlayda : Muhteşem bir deneyimdi ! Anneme Fransızcamın üç gün içerisinde ilerlediğini söyledim zaten ! Komedyenlere teşekkür etmek istiyorum çünkü onların sayesinde tiyatroya olan tutkumu keşfettim. 
  • Seden : Gösteri zamanı, hayatımın en güzel zamanlarından biri oldu. Eğlenerek Fransızcamızı geliştirdik. Eğitici oyunlar oynadık ve atölyelere katıldık. Tiyatroyu keşfettim. Böyle bir deneyime ilk defa katılıyorum. Hepimiz için çok faydalı oldu. 
  • Arda : Çarşamba akşamı, gösteri sırasında, olağanüstü bir gece yaşadım. Herkese teşekkür ederim. Bu üç gün içerisinde çok eğlendim ve özellikle Fransızca pratik yaptım ! 

X