Mustafa Kemal ile Adım Adım…

Manastır – Selanik – Kavala gezisi

Saint Benoît Lisesi öğretmen ve öğrencileri yaklaşık 2100 km yol kat ederek “Mustafa Kemal ile adım adım” inceleme gezisi çerçevesinde, 10 Kasım günü, Selanik'te Atatürk'ün doğduğu yer olan ve günümüzde Başkonsolosluk olarak kullanılan evde Ata'yı andılar...

Lisemizin Kültür ve Tabiat Varlıkları Kulübü’nün 11. kez düzenlediği Yunanistan-Selanik-Makedonya eğitim gezisi büyük bir heyecanla gerçekleştirildi. Gençlerimiz, Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret ettikten sonra Ata’nın eğitim aldığı Makedonya’da bulunan, Manastır Askeri İdadisi’ni ziyaret ederek anı defterine duygu ve düşüncelerini paylaştılar.
Gezi sonunda herkesin ortak paydası; “Mustafa Kemal Atatürk ve değerleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatıdır. Bu değerlere sahip çıkıp geleceğe taşımak hepimizin temel amacıdır”düşüncesi bir kez daha vurgulandı.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kulübü öğrencilerinden bazı izlenimler…

Atamızın hatırasını, yaşatmamızı sağlayan, hayatımda milli birlik ve beraberlik hissini başka hiçbir yerde bu kadar yoğun yaşamadığım benim için unutulmayacak bir geziydi. Atatürk’ün “Yurtta sulh, Cihanda sulh” ilkesi doğrultusunda, Selanik ve Manastır’da sevgi, saygı ve minnetle O’nu andık. Katılmaktan çok memnun olduğum hatta seneye de tekrar gitmeyi düşündüğüm bir gezi oldu.
Ata

Bu sene 10 Kasım’da Ata’mızı O’nun doğduğu evde anmak, benim için gerçekten çok özel bir deneyimdi. Selanik’te Başkonsolosluk bahçesinde gerçekleştirilen törende, bizim gibi Atatürk ve değerlerine sahip çıkan birçok okulun olması beni çok mutlu etti. Anma töreninden sonra Selanik’te Kordonu gezdik. Özellikle deniz kıyısına yaklaşmaya başladıkça şehrin İzmir’e ne kadar benzediğini fark ettim. Makedonya Manastır’da, Askeri İdadi’de anı defterine yazarken çok duygulandım. Çıkışta Makedonya’nın en meşhur yerlerinden biri olan Bitola’yı gezdik. Beni en çok etkileyen şeylerden biri de girdiğimiz bir restoranda şöminenin üstünde Atatürk’ün portresinin asılı olmasıydı.
Gezide karşı yakanın iki kültürünü tanıdık ve ortak yönlerimizi bizzat yaşadık. Yunanistan ve Türkiye arasında o kadar çok ortak yönümüz vardı ki… Herkesin mutlaka bir kere deneyimlemesi gerek.
Börtaçina

Cumhuriyetimizin kurucusu, Ülkemizin kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ü 10 Kasım’da doğduğu ev olan Selanik’te anmak, benim için bundan sonra gururla paylaşacağım bir anıydı. Okulumuzun böyle bir gezi düzenlemesi hepimizi çok mutlu etti.
Zeynep

Milli birlik ve beraberlik ruhunu pekiştiren, gezerek öğreten, Atamıza olan sevgi, saygı ve özlemi en iyi şekilde ifade etmemizi sağlayan benim için unutulmaz bir geziydi. Eğlendim ve öğrendim. İyi ki gitmişim. Geziyi organize eden öğretmenlerime teşekkür ederim.
Yağmur

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğunun geçtiği sokaklardan geçmek, onun yürüdüğü yollardan yürümek benim icin unutulmaz bir deneyimdi. Makedonya’da Manastır Askeri İdadisi’ni ziyaretimiz sırasında anı defterine duygu ve düşüncelerimi yazmam benim için unutulmayacak bir deneyimdi. Herşey için teşekkürler…
Ece

X