Yeni kayıtlarla ilgili bilgi almak için 0533 810 57 81  numaralı telefonu arayabilirsiniz.
Okul Tanıtım Günleri devam ediyor!

Tarihçe

Lisemizin Tarihçesi

1362’de Bizans mimarisiyle yapılmış kulesiyle Benedikten Rahipleri’nin yönettiği bir manastır olarak kurulan Saint-Benoît, çevrenin fakir çocuklarının eğitim gördüğü bir okulu da bünyesinde barındırıyordu. Böylece, emek isteyen zorlu çalışmalar sonucu 1583 yılında kurulan kolejin temelleri atılmıştır.

1607’de Kral Henri IV’ün okulu geliştirmek için gönderdiği Fransız Cizvit Rahipleri, Fransız Büyükelçisi Jean Gontran De Biron de Salignac Baronu himayesinde çalışmalarını sürdürmüşlerdir. 1686 yılına çıkan yangında bina büyük hasar görmüştür.

1783 yılında Fransa kralı 16. Louis’nin emri ile Cizvit Rahipleri okulu, şimdiki sahipleri olan Lazarist Rahiplerine devretmişlerdir. Aynı dönemde Dışişleri Bakanı M. Guizot’nun yardımlarıyla bir basımevi kurulmuştur.

1880 yılında Galata’daki surların ve hendeklerin bir bölümünün satın alınmasıyla binalar Fransız Büyükelçiliği adına kayıt altına alınarak yeniden inşa edilmiş ve elçilik bu binaların ilk resmi sahibi olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı’nda eğitimine ara veren okulumuzun binaları savaş sonuna kadar  İstanbul Erkek  Lisesi’e ev sahipliği yaptı. Savaş sona erdikten sonra, 1919 yılında Saint-Benoît Koleji olarak 594 öğrenci ile kapılarını tekrar eğitim ve öğretime açmıştır.

Birbirinden ayrı olarak eğitim veren Saint-Benoît Lisesi kız ve erkek bölümleri 1986 yılında hazırlık sınıflarından başlayarak aşamalı olarak karışmaya başlamış ve 1988 yılında iki okul tamamen birleşerek bugünkü çağdaş kimliğine kavuşmuştur.

Günümüzde Saint Benoît Lisesinde yaklaşık 950 öğrenci, 1 yıl hazırlık, 4 yıl lise eğitimi olmak üzere toplam 5 yıllık bir eğitim almaktadır. 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılında okulumuzda 920 öğrenci eğitim almak

Özel Saint Benoît Fransız Lisesi, yabancı dil eğitimini esas dil Fransızca ve yardımcı dil İngilizce olarak sürdürmektedir. Okulumuzda Matematik ve Fen dersleri Fransızca olarak verilmektedir.

Türk ve Fransız öğretmenlerce verilen eğitimin amacı Atatürk ve laik ve demokratik Cumhuriyet ilkelerini benimsemiş, ülkesini seven çağdaş ve dünya ile uyum içerisinde yaşayan sorumluluk sahibi gençler yetiştirmektir.

X