Değerlerimiz

Geleceğin Lisesi’nde Bireysel ve Kişiye Özel Eğitim Süreci

Saint Benoît, 400 yıllık bir tarih ve kültür mirası ile, alanlarında uzman mezunlarıyla büyük bir marka...
Saint Benoît, Fen bilimlerine, dil öğrenimine, spor, sanat ve kültüre kısaca, çok yönlü eğitime destek etkinliklerinin çeşitliliğiyle, öğrenci değişim programlarıyla ve eğitici projelerle, uluslararası boyuta ulaşmış bir kurum...
Saint Benoît, Geniş mekanları, 4 büyük bahçesi ile, açık havada nefes alınabilecek alanları ile ferah...
Öğrencilerle arasına mesafe koydurmayan; öğrencilerinin yanında yürüyen, onları kişilik özelliklerine göre hayata hazırlayan bir eğitim kurumu olmanın gururunu yaşayan bir Lise...

Herkesin “Karaköy’deki büyük okul” diye bildiği, ulaşımı kolay Saint Benoît Lisesi…
Kabataş’tan Karaköy’e giderken sağınızda bir merdiven, küçük bir bahçe ve kökleri 18. yüzyıla dayanan bir kurumun tarihine tanıklık etmiş olan, çok iyi korunmuş bir tarihi eser görürsünüz…Bu merdivenler sizi lisenin içerisine götüren görkemli kapıya doğru yönlendiriyor… Tüm sportif etkinliklere uygun geniş bir alana açılıyor. Lisedeki dört bahçeden birindesiniz, herkesin kullanımına açık dört bahçe!
Nefes almak, vakit geçirmek için çok güzel alanlar!

« Ne büyük bir lise! Dışarıdan hiç anlaşılmıyor! » : İşte bu cümle, lisemizin içerisine girenler tarafından sıklıkla söyleniyor. Bazen Hazırlık sınıfı öğrencileri de böyle düşünüyor… Ama girişten sağa doğru döndüklerinde küçük bir bahçe onları karşılıyor, kendilerine ait bir bahçe… Çok hoşlarına gidiyor. Ne güzel bir olanak!
Sağda bulunan bina onlara ait. Hazırlık sınıfı binası. Haydi içeri girelim…

Okula yeni başlayanları karşılamaya, onlara eşlik etmeye ve onları dinlemeye uygun, her şeyin bir arada olduğu bir çalışma düzeni var!

Binaya girdiğinizde Hazırlık sınıfları Müdür Yardımcısının sonuna kadar açık olan kapısıyla karşılaşıyorsunuz. Kendisi sizi karşılamak ve söyleyeceklerinizi dinlemek için burada. 10 metre ileride sağda Fransızca öğretmenlerinin odası bulunuyor… Öğrenciler soru sormak için öğretmenlerini her gün görebiliyorlar. Hemen yanda açık bir kapı var, rehber öğretmenin odası, kendisi öğrencileri dinlemeye, yönlendirmeye ve onlara önerilerde bulunmaya hazır. Tam karşıda, en ufak bir sorunda müdahale etmek üzere hazır bulunan okul hemşiresinin odası yer alıyor. Koridorun en sonunda multimedya odası yer alıyor. Her şey elinizin altında.
Öğrenciler güvende ve bunun farkındalar…

Evet, büyük bir okul ! Ancak, herkes ve her şey bir arada.

Hazırlık öğrencilerinin kendi binalarında müdür yardımcısı, öğretmenleri, rehber öğretmen ve hemşire dahil herkes var! Onlara göz kulak olmak için buradalar! Öncelik daima öğrencilerin!

Bireysel bir eğitim projesi: Ailelerle ve öğrencilerle yakın bir diyalog kurarak eğitime destek vermek

Amacımız : Ailelerle iletişim kurarak öğrencilerin uyum sağlama süreçlerini kolaylaştırmak.

Her şey Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz için…
Okulumuzda her şey öğrencilerin bireysel olarak faydalanabilmesi düşünülerek yapılandırılmıştır, sıkça belirttiğimiz gibi öncelikli olanlar onlardır.

Lisemiz, eğitim ve öğretime bir bütün olarak yaklaşır. Öğrencileri dinleme, anlama ve eğitim süreçleri boyunca onlara eşlik etme yoluyla gelişimlerini çok yönlü olarak tamamlamalarını sağlar.

Herkes ait olduğu yeri kolayca bulur.

Kurumda insan kaynakları ve iç donanım

Bu bireysel eğitim projesi şu şekilde ilerliyor:

 • Yeni öğrencilerimizi daha iyi bir şekilde karşılamak ve adaptasyon süreçlerini kolaylaştırmak adına kaynaştırma günleri düzenleniyor.
 • Lise 3 öğrencileri, Hazırlık öğrencilerinin uyum sağlayabilmeleri, kendilerini geliştirmeleri, ilerleme kaydetmeleri için onlara yardımcı olunuyor.
 • Eğitim desteği ile öğrencilerin okul hayatlarında başarılı olmaları için ihtiyaçları olan tüm imkanlar sağlanıyor : Müdür yardımcısı, öğretmen, rehber öğretmen, kütüphane sorumlusu, doktor, hemşire…
 • Medyatek, bilgisayar salonu, spor alanları… Bu alanlarda birçok materyal kullanıma sunuluyor.
 • Birçok olanak sunan lisemizin genişliği sayesinde çeşitli sanatsal, sportif ve kültürel etkinlik öneriliyor.
 • Etkinlikler öğrencilerin özerkliğinin gelişmesini, grup çalışması yapmalarını, yöntem bilimsel bir yönlendirme sayesinde eğitimlerinde kendilerinin aktif bir rolü olmasını sağlıyor. Ayrıca, Lisemiz Hazırlık sınıfları için matematik atölye çalışmaları sunuyor.
 • Derneklerle (sportif, kültürel, eğitim…), üniversitelerle ve şirketlerle yapılan iş ortaklıkları da, eğitim imkanlarını çeşitlendirmeyi ve öğrencilerin gereksinimlerini daha iyi karşılamayı sağlayan bir destek oluşturuyorlar.
 • Her öğrenciye uyarlanmış olan Moodle platformunun velilere sunduğu erişim imkanı ile öğretmenler gibi veliler de çocuklarının eğitim sürecini takip ve kontrol edebiliyorlar.

Gelişmeye yönelik, öğrencinin “yanında”, bir eğitim ve öğretim

Öğrencilerin isteklerini dinlemeye ve anlamaya yönelik eğitim yaklaşımımız aşağıdaki niteliklerin gelişmesini sağlıyor :

 • bireysel çalışma,
 • okul çalışmasına karşı olan ilgi,
 • kendine güven, katılım, özerklik, girişkenlik,
 • ifade ve yaratıcılık.

Öyleyse “büyük bir okul mu”? Elbette, ancak öğrencilerini dinlemeyi ve onlara yakın olmayı başaran “insani boyutlarda bir okul”.

X