Hazırlık Sınıflarının İlk Yarıyılda Fransızca Yolculuğu…

Yeni bir liseye başlamanın heyecanını yaşayan Hazırlık sınıfı öğrencilerimiz okulun ilk haftası gerçekleşen Kaynaştırma Günleri’nin ardından hızlı bir şekilde yeni hayatlarına adapte olma yolunda önemli bir yol katettiler.

Kişiye özel eğitim anlayışımız kapsamında öğretmenlerimiz öğrencilerin öğrenme durumlarını birebir takip ederek, her öğrencinin ihtiyacına göre strateji oluşturdu; keyif alarak yeni bir dili öğrenmeleri için farkındalık kazanmalarını sağladı.

Nasıl öğrendiler?

-Haftalık sınıf değerlendirmeleri

4 dil becerisinde (sözlü ve yazılı anlama ve ifade etme) yetkinlikleri düzenli olarak ölçüldü ve sonuçları paylaşıldı. 

-Mini Yarışmalar: 

Sınıf içinde düzenlenen mini yarışmalar öğrenme sürecine renk kattı. ABC adlı telaffuz yarışmasıyla tüm hazırlık seviyesindeki öğrenciler beraber yarışarak kelimeleri en hızlı ve düzgün şekilde telaffuz etme konusunda eğlenerek  farkındalık kazandı. 

-Medyatek ziyaretleri:

Fransızca ile yeni  tanışan öğrenciler her hafta medyateğe giderek oradaki etkinlikler sayesinde hem medyateğin zengin dünyasını keşfetti hem de fransız kültürünü tanıma yolunda ilk adımlarını attı. Medyatekte kendileri için kütüphancilerimiz tarafından hazırlanan online oyunları oynadılar; tatilde okumak için kitap seçtiler;  sanal gerçeklik gözlükleriyle Orsay Müzesi’ne bile gittiler. Sömestrin sonuna kadar ders kitaplarını yarılayan öğrencilerimiz  ilk öykü kitapları “24 heures à Paris” yi tamamladılar. 

-Düzenli proje çalışmaları: 

Proje çalışmaları sayesinde öğrenciler ders içeriğinde karşılaştıkları kavramları, kelimeleri, kalıpları kullanmaya başladı. 

-Doğru kaynak seçimi:

Öğretmenlerinin yanlarında olmayacağı zamanlarda da kullanabilecekleri program, uygulama ya da internet siteleri hakkında bilgi verildi. Doğru bilgiye, kısa zamanda, tek başlarına nasıl ulaşabileceklerini önce sınıfta öğretmenleriyle deneyimlediler sonra  kendileri tek başlarına ya da arkadaşlarıyla devam ettiler. 

-Etkinlikler: 

Klavyede 10 parmak yazmaktan, telaffuz çalışmaya, anlama becerilerini geliştirmekten sanal bir dergi yaratmaya kadar birçok etkinlik gerçekleştirdiler. 

-Zaman ve Stres Yönetimi: 

Zaman  ve stres yönetimi ve program yapma konusunda rehberlik servisinden ve sınıf rehber öğretmeni de olan Fransızca öğretmenlerinden destek aldılar.

-Kültür-sanat Etkinlikleri: 

Hazırlık sınıfı öğrencilerine özel düzenlenen  “Müzik Arası” etkinliğinde öğrencilerimiz Silüet Salonu’nda genç piyanist ve besteci Cem Esen’i dinleme ve kendisiyle sohbet etme fırsatına sahip oldular. 2. dönemde de Fransız Kültür Sanat Merkezi Karikatür Sergisi ve medyatek ziyareti, Orhan Pamuk Masumiyet Müzesi gezileriyle kültür sanat etkinlikleri devam edecek. 

Yakında ilk karnelerini alacak olan Hazırlık sınıfı öğrencilerimizi tebrik ediyor, güzel bir ara tatil diliyoruz.

X