Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Erasmus+ : Öğrencilerimiz Tours ve Brüksel’de

Erasmus+ EMICE, medya, haber ve Avrupa vatandaşlığı eğitimi Projesi kapsamında, Saint Benoît Lisesi öğrencileri için bir tanesi Tours’a, diğeri Brüksel’e olmak üzere iki ayrı gezi düzenlendi. 

2020-2022 yılları arasında, Fransa’nın Marmande, Belçika’nın Brüksel, Romanya’nın Temeşvar ve Türkiye’nin İstanbul şehirlerinden iki ortaokul, iki lise olmak üzere toplam dört eğitim kurumu, Paris’te bulunan ve 2007 yılından beri Globe Reporters Medya eğitimi programını geliştiren, Le retour de Zalumée adlı Fransız derneği için harekete geçtiler. 100 civarı ortaokul ve lise öğrencisi, 30 civarı öğretmen ve beş gazeteci, Avrupa bütünleşmesi üzerine röportajlar gerçekleştirmek üzere ortaklaşa çalıştılar.    

Projede emeği geçenler, mayıs ayında Tours’da gerçekleşen Gazetecilik oturumları‘na(Assises du journalisme) katıldılar ve diğer öğrencilerle birlikte, gazetecilik ile ilgili podcastler hazırladılar. Bu çalışmaların hedefi, haziran ayında Brüksel’de, gazetecilerle birlikte gerçekleştirilen röportajların teatral bir üslupla sahneleneceği ‘‘Muhteşem Günlük’’ adlı oyuna hazırlanmaktı. Bu etkinlik, öğrencilerimiz için, Belçikalı, Fransız ve Romanyalı arkadaşlarıyla paylaşım ve sohbet dolu anlar geçirmek ve iki yıl boyunca, Avrupa bütünleşmesini ve medya eğitimini daha iyi kavramaları amacıyla onlara destek olan gazetecilerle bir araya gelmek için güzel bir fırsat. 

Basın bülteni için BURAYA tıklayınız. 

 

X