Enerji, Hareket, Eğlence! Kolektif Istanbul

Silüet Salonu Kültürel Etkinlikler Sezonunu Açtı!

31 Ekim Perşembe akşamı, dışarıda bastıran ani yağmura rağmen Silüet Salonu'nu dolduran seyirciler unutulmayacak bir konser dinlediler.
Farklı ufuklardan gelen, farklı müzik birikimine sahip 6 müzisyen.
Ortak noktaları: birbirinden çok farklı müzik türlerini aynı potada eritme tutkusu.
Kolektif İstanbul grubunun sahnede yarattığı yüksek enerjili, hareketli ve neşeli atmosfer sayesinde seyirciler zamanın nasıl geçtiğini anlamadılar.

Kolektif İstanbul müzik topluluğu, isminin de mükemmel bir biçimde yansıttığı üzere, müzisyenlerin sahip olduğu deneyimi farklı bir sinerji ile harmanlayıp klavye, davul ve -her zaman görmeye alışkın olmadığımız- suzafondan oluşan dinamik ve güçlü bir altyapı eşliğinde, aslında Türk dinleyicisi için oldukça tanıdık gelen ezgilerden,  yeni bir tat yaratmayı beceriyor.

Altı müzisyenin her birinin çalma stili elbette içinden çıktıkları kültürlerin izlerini taşıyor. Çalışında ağırlıklı olarak caz ve rock geleneğinin etkisini taşıyan grubun lideri Fransız saksofoncu Richard Laniepce, bu birikimini  Balkan ve Anadolu müziğinin motiflerine mükemmel bir biçimde katarak güzel bir sentez yakalıyor. Sanatçının Türkiye’de geçirdiği yıllar, 9/8 veya 7/8 gibi batılı müzisyenlerin çoğu kez zorlandığı ölçülere uyum sağlamasını kolaylaştırmış.

Kolektif İstanbul müziği seyirciyi canlandıracak, hareketlendirecek, kısaca eğlendirecek bir araç olarak kullanıyor olsa da, topluluk nitelik konusunda ödün vermiyor. Grubun tüm üyelerinin enstrümanlarına olan hakimiyeti sayesinde melodik anlamda akıcı ve hayli zengin bir müzik ortaya çıkıyor. Füzyon tarzı müziğin gerektirdiği zorlayıcı teknik sanatçıların ustalığı sayesinde enstrümanlar arasında adeta neşeli bir kovalamaca oyununu andırıyor.

Yaklaşık bir buçuk saat süren konser boyunca Laniepce’in seyirci ile kurduğu diyalog ortamın daha da keyifli olmasını sağladı. Konser sonunda izleyiciler müzisyenlerle uzun bir söyleşi imkanı da buldular.

Kolektif İstanbul grubunun konseri Silüet Salonu’nda 2019-2020 sezonunda izleyeceğimiz ilginç konserlerin habercisi niteliğindeydi.

Silüet Salonu’nun programına Buradan ulaşabilirsiniz.

X