TOEFL nedir?

TOEFL nedir?

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavı, ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizceyi yazıldığı gibi, konuşulduğu gibi veya üniversitelerde kullanıldığı gibi kullanma ve anlama becerilerini ölçen bir sınavdır.

TOEFL Sınavı dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 8500 kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda TOEFL sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi olarak kabul eder.

Farklı 4 dil yeteneğini ölçecek : konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerini ölçerek verimli bir İngilizce dil becerisi sağlayacak. Tüm dünyada güvenli internet sistemiyle pek çok sınav merkezinde uygulanabilecek.

TOEFL iBT sınav detayları

Yeni nesil TOEFL iBT sınavın süresi aşağı yukarı 4,5 saat ve 4 bölümden oluşmaktadır:

  • Reading (okuduğunu anlama),
  • Listening (dinlediğini anlama),
  • Speaking (konuşma),
  • Writing (yazma).
Bölüm
Zaman süresi
Toplam sorular
Çalışma
Reading 60 – 80 dk arası 36 – 56 arası Katılımcılardan sayıları 3 ile 4 arasında değişen akademik metinlerden alınmış bölümleri okuması ve bunlarla ilgili sorulara cevap vermesi istenir.
Listening 60 – 90 dk arası 34 – 51 arası Katılımcıdan iki tip dinleme parçası dinletilip, sorulara cevap vermesi istenir.
Ara 10 dk
Speaking 20 dk 6 çalışma Katılımcıların kendilerine yabancı olmayan konular hakkında konuşma yapmaları istenir ; okuduğunu anlama ve dinlediğini anlama.
Writing 50 dk 2 çalışma Katılımcının bilgisayar üzerinde iki adet kompozisyon yazması istenir ; verilen bir konuda kendi fikirlerini belirten ve açıklayan bir kompozisyon yazmaları istenir.

X