Ders Seçimi Süreci Başlıyor!

Lise 2. Sınıf Velilerine yönelik olarak düzenlenen "Üniversiteye Doğru Projesi Kapsamında, Ders Seçimi Süreci" Konferansı

Öğrencilerimizin kendilerine en uygun mesleğe yönelmelerini sağlamak Saint Benoît Lisesi olarak öncelikli hedefimiz. Hazırlık Sınıfından itibaren öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri ve önem vermeleri için bir dizi çalışma yaptık. Şimdi sıra ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda onları arzuladıkları geleceğe taşımaya aracılık edecek seçmeli derslere karar vermekte...
Doğru tercihler, başarılı bir geleceğe giden yola döşenen en önemli taşlardır.

Meslek seçimine giderken ilk adım: Ders seçimi

Lise 2. sınıflarımız da bu yıl Üniversiteye Doğru Projesi kapsamında “Meslek seçimi ve Uzmanlaşma” etabına dahil oldular ve adım adım ilerliyorlar. Ders ve meslek tercihlerini belirleyerek, kariyer seçimlerini yapmaya başlayacaklar. 2019 Şubat ayı içerisinde yönetmelik gereği öğrencilerimiz onları üniversitede okuyacakları bölümlere taşıyacak olan Lise 3. sınıf seçmeli derslerine karar verecekler.

Ders Seçimi ile İlgili Sorular Yanıtlandı

Öğrencilerimizin ve velilerimizin de aklına sıkça gelen sorular var: “Sürekli üniversite sınav sistemi değişiyor, kafamız çok karışık, yeni sistem nasıl?”, “Bizleri neler bekliyor?”, “Hangi bölüm çocuğumun özelliklerine uygun?”, “Çocuğumun istediği meslek için hangi dersleri seçmeliyim?”, “Okulda göreceği dersler hangi mesleklerin alt yapısına hazırlık yapıyor?”…

Bu ve benzeri soruları yanıtlamak için okulumuzda, üç bölümden oluşan bir toplantı düzenlendi. Toplantımızın temel hedefi bir yandan, öğrencilerimize bilinçli bir tercih dönemi geçirmelerini sağlamak, diğer yandan ise, bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak olan rehberlik çalışmalarını, yol haritamızı velilerimiz ile paylaşmaktı.

Üç Bölümden Oluşan Toplantı

Katılımın oldukça yüksek olduğu toplantımız üç önemli aşamadan oluştu.

1- Özge Alyu’nun konferansı

2- Üniversiteye Doğru Projesinin Rehberlik Servisimiz tarafından tanıtımı

3- Zümre Başkanlarının, öğrenci profilleri, branşlar ve beklenilen beceriler ile ilgili yaptıkları kısa tanıtımlar

Bilgi Üniversitesi Eğitim Danışmanı Özge ALYU’nun verdiği konferansta, velilere ilk önce detaylı bir şekilde “Ders seçiminin üniversite sınavına etkisi” hakkında bilgi verildi. Bu konuda, bir uzmanın bakış açısını almak her zaman değerlidir! Konferansın sonunda verilen ara esnasında velilerimiz kendilerine yardımcı olmaya çalışan Sayın Özge ALYU’ya soruları nı yöneltmeye devam etti.

Aradan sonra, Rehberlik Servisimiz Üniversiteye Doğru Projemizi tanıttı. Okulumuzda 7 yıldan bu yana geliştirerek uyguladığımız bu proje ile, öğrencilerimizin 5 yıllık eğitim-öğretimi boyunca üniversite ve meslek seçimlerinde onlara kişiselleştirilmiş bir destek veriyoruz. Birçok etkinlik ve buluşma sayesinde, Üniversiteye Doğru projemiz öğrencilerin hem üniversite hem de profesyonel alanındaki tercihlerini inşaa etmeye yardımcı oluyor. Bu projemiz, üç aşamadan meydana geliyor. Toplantıda, bu üç aşama, velilerimize aktarıldı. Bu üç aşamaya BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Daha sonra, Bölüm Başkanlarımızın katkısı ile “Derslere Göre Öğrenci Özellikleri” konularına değinildi. Fen bölümüne yönelmek isteyen bir öğrencinin özellikleri ne olmalı? Fen dalındaki meslekleri icra edebilmek için hangi becerileri veya yetenekleri geliştirmek gerekmektedir? Fen bölümünü seçmekte gerçekten doğru mu yapıyor? Zümre Başkanlarımız, bu tür sorular gibi önemli olan soruları yanıtladılar.

Konferansın hedefi, Lise 3. sınıfta okuyacakları dersleri seçmeleri için öğrencilere yardımcı olmaktı. Bu toplantı sayesinde de, hedefimize ulaştığımızı görüyoruz! Üniversiteye Doğru Projesi kapsamında, öğrencilerimizi ve velilerimizi bu süreçte destekliyoruz. Birçok soru sorma fırsatını sunan etkileşimli toplantımız, velilerimiz tarafından büyük ilgi duydu…

Sayın Özge ALYU’ya değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Aydınlık bir geleceğe doğru yol alıyoruz!

“Üniversiteye Doğru” Projemizde yer alan “Kendini Tanıma”, “Meslek Seçimi ve Uzmanlaşma” ve “Üniversite Seçimi” gibi farklı etaplarımız hakkında bilgi edinmek için, aşağıdaki detaylı bağlantılarımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz : Tanıtım, Takvim, Video.

Daha fazla bilgi edinmek için : BURAYA tıklayın lütfen.

“ÜNİVERSİTEYE DOĞRU” PROJESİ

(tıklayınız)

HAZIRLIK

LİSE 1

LİSE 2

LİSE 3

LİSE 4

 

BURAYA tıklayarak tüm etkinliklerimize ulaşabilirsiniz.

 

X