Hazırlık Sınıfları kontenjanımız dolmuştur. 21 Ağustos tarihinde başlayacak Nakil Döneminde kontenjan açılması durumunda sitemizden duyuru yapılacaktır. Bilgi için 0533 810 57 81 numaralı telefondan Suzi Hanım ile konuşabilirsiniz.

Brüksel: Görüşmeler, Ziyaretler, Anılar…

Avrupa’nın başkentine yola çıkış …

Avrupa’nın başkenti Brüksel’e giden genç büyükelçilerimizden izlenimler!
Öğrencilerimizin yoğun programlarında, en önemli Avrupa Birliği kurumlarının ziyareti ve diplomasi dünyasının önemli kişileriyle görüşmeler yer alıyor...

1.Gün: Brüksel’e Uçuş, Avrupa’nın Başkentine Yola Çıkış …

Sabah çok erken, havalimanında buluşma… Ülkesini ve okulunu Avrupa Birliği’nin başkentinde temsil edecek olan öğrencilerimizin heyecanı büyük.

Brüksel havalimanına indikten sonra, lisemizin Avrupa Gençlik Kulübü öğrencileri şehir merkezine gitmek için trene bindiler. Otele giderken hızlı hareket ediyorlar. Çünkü, ilk görüşme saat 16.00’da Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği’nde. Daimi Temsilci Yardımcısı Müsteşar Sayın Barış Elmener ile görüştüler. Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakere süreci hakkında detaylı bilgiler veren Temsilci Yardımcımız söyleşinin soru-cevap şeklinde geçmesini tercih etti. Öğrencilerimiz, Türkiye’nin bu süreçteki durumu ile ilgili sorularını sayın Barış Elmener’e yönelttiler.

Daimi Temsilcilikteki ikinci görüşme Müsteşarımız ve aynı zamanda 2000 yılı mezunumuz olan Sayın Gürçay Şeker ile gerçekleşti. Diplomat mezunumuz, aynı sıralardan geldiği öğrencilerimize Saint Benoit Lisesi’nde aldığı eğitimin katkılarını ve nasıl vizyon kazandırdığını anlattı. Zaman dolduğu halde kimse salondan çıkmak istemedi. Duygulu ve gurur dolu anlar yaşandı.

Daimi Temsilciliğimizdeki son görüşme Büyükelçimiz Sayın Mehmet Kemal Bozay ile oldu. Dışişleri Bakanlığımızın tarihçesi ve işleyişi ile ilgili görüşlerini bizimle paylaşan Büyükelçimizin kabulü bizleri onurlandırmıştır. Birinci gün için oldukça yoğun geçen bir gün oldu. Grand Place’ta bir lokantada yenilen akşam yemeğinden sonra otele dönüldü. Yarına iyi dinlenmek lazım program çok yoğun.

2.Gün:

Programımız AB Komisyonu ziyareti ile başlıyor. AB Komisyonunun işleyişi hakkında interaktif bir sunum yapıldı. Öğle yemeği arasında, öğrencilerimiz Luxembourg Meydanı’nda Belçika mutfağının yemeklerini tattılar. Sonrasında, öğrencilerimiz Avrupa Parlamentosunda. Parlamentonun oluşumu ve işleyişi hakkında bir sunumdan sonra Genel Kurul salonuna geçildi. Kararların alındığı salonda olmak etkileyici idi. Bugünün son durağı Sayın Kader Sevinç ile Türk Kahvesi Toplantısı. Demokrasi 4.0 kavramı üzerine interaktif sunumu ilgiyle takip eden öğrencilerimiz Kader Hanım’a veda etmekte zorlandılar. Bürodan çıktığımızda hava kararmak üzereydi. İnanılmaz yoğun geçen bir gün oldu. Akşam yemeği olağanüstü lezzetler tatmak için bir klasik olan Chez Leon’da.

3.Gün:

Sabah otelde yapılan güzel bir kahvaltının ardından Avrupa Ekonomi ve Sosyal İşler Komitesindeki toplantıya katılım için hareket edildi. Brüksel metrosu öğrencilerimizin bildiği bir alan artık.
Avrupa Ekonomi ve Sosyal İşler Komitesindeki toplantının sonunda öğrencilerimiz teknik olarak Avrupa Birliği Kurumları ile ilgili üst düzey bir bilgiye sahip oldular. Toplantıdan sonra, öğrencilerimiz parkın içinden güzel bir yürüyüş yaparak TÜSİAD’ın Brüksel Ofisine gittiler. Nefis tatlar içeren öğle yemeği ile beraber toplantı başladı. Temsilci Sayın Dilek Aydın ve Temsilci Yardımcısı Sayın Dilek İştar Ateş Avrupa Birliği sürecini bir sivil toplum kuruluşu açısından farklı bir perspektif sunarak açıkladılar. Hareketli ve akıcı bir toplantı oldu. 2011 yılı mezunumuz Fatin Durukan’ın TÜSİAD Brüksel Ofisi ekibine katılması bizleri çok memnun etti. Gezimizin mimarı olan TÜSİAD Brüksel Ofisinin öğrencilerimizi sarmalayan pozitif enerjisi bizleri çok mutlu etti. Sertifika töreninden sonra diğer toplantımız için öğrencilerimiz Belçika Krallığı Nezdindeki Türk Büyükelçiliğine doğru yola çıktılar.

Büyükelçimiz Sayın Levent Gümrükçü, öğrencilerimizi kabul etmekten duyduğu mutluluğu paylaştı. Sayın Büyükelçimizin varlığı öğrencilerimizi onurlandırdı. Okulumuzun Brüksel’de diplomasi alanında önemli bir yeri var. Büyükelçilik Birinci Müsteşarı Sayın Engin Solakoğlu 1985 mezunumuz. Deneyimli diplomatımız, Uluslararası ilişkilerin matematiğini, Belçika’da bulunan Türklerin durumunu ve genel olarak dünyadaki gelişmeleri sosyolojik derinliği olan analizler yaparak muazzam bir sunum yaptı. Soru-cevap şeklinde geçen toplantı sonunda gençlerimiz mutluydu. Akşam yemeğinden sonra otele dönüldü. Yarın Brugge günü!

4.Gün:

Kahvaltıdan sonra tren istasyonuna doğru hareket edildi. 40 dakikalık bir yolculuktan sonra masal gibi bir kente gelmenin mutluluğu bütün grubu sardı.Çikolatacıların vitrinlerinden zor ayrınıldı. Kanallarda yapılan tekne turu rüya gibiydi. Öğrencilerimiz Bruge’den ayrılmak istemediler.

5.Gün:

Kısa bir serbest zaman. Çikolata alışverişinin tamamlanması lazım! Ve havalimanına doğru hareket vakti. Bir Brüksel gezisinin daha sonu…Unutulmayacak hatıralar, eşsiz deneyimler, sürecek olan arkadaşlıklar ve lezzetli tatlar…

2009 yılından bu yana her sene başarıyla sürdürdüğümüz Brüksel Gezisinin düzenlenmesini sağlayan TÜSİAD’ın Brüksel Ofisine, ilgi ve desteğini esirgemeyen her zaman yanımızda olan TÜSİAD Genel Sekreteri sayın Bahadır Kaleağası’na ve her sene gezi öncesi öğrencilerimize Avrupa Birliği ve uluslararası ilişkiler konusunda konferans veren 1996 mezunumuz, Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim görevlisi sayın Tolga Bilener’e sonsuz teşekkürlerimizle…

X