Avrupa Gençlik Kulübü Ankara’da

Öğrencilerimiz Anıtkabir'i ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ziyaret etti

Saint Benoît Fransız Lisesi Avrupa Gençlik Kulübü'nün çalışmaları kapsamında lise son sınıflarından 20 öğrenci Ankara’ya gitti.
Sabah saat 8.30’da Ankara’ya varan öğrencilerimiz modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün şehre hakim bir tepede bulunan, kabrini ziyaret etmek için sabırsızlanıyorlardı.

Mozole’de Resmi Tören

Bir kortej oluşturan öğrencilerimiz, öğretmenleriyle birlikte, önce, sonunda geniş tören alanının bulunduğu Aslanlı Yol’u yürüdüler. Öğrencilerimiz, daha sonra, merdivenlerden çıkıp mozaiklerle süslü Şeref Salonu’na girdi. Salonda mutlak bir sessizlik hakimdi…

Öğrencilerimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine okulumuz adına bir çelenk bırakıp saygı duruşunda bulunurken oldukça duygulandılar.

Anıtkabir Şeref defterinin imzalanması ve Müze ziyareti

“…Başarılarımız, kurucusu olduğunuz Cumhuriyetin başarısıdır.” Lise 4. sınıf öğrencisi Lidya, Anıtkabir Şeref defterine yukarıdaki satırları yazdı ve defteri Atatürk’ün devrimlerine ve ilkelerine bağlı kalacaklarına söz veren arkadaşları adına imzaladı.

Resmi tören sonrası, öğrencilerimiz Atatürk’ün şahsi eşyalarının, kıyafetlerinin ve değişik devlet adamları tarafından kendisine sunulan hediyelerin sergilendiği müzeyi ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz Mustafa Kemal’in hayatı boyunca okumuş olduğu kitap sayısından çok etkilendiler. Bu kitapların büyük bir kısmı Fransızcaydı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Önemli Görüşmeler

Anıtkabir ziyareti sonrası kafilemiz milletvekilleriyle görüşmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gitti. Farklı siyasi partilerin temsilcileri sayın milletvekilleriyle soru-cevap şeklinde gerçekleşen görüşmelerin öğrencilerimizin vizyonlarını genişletmelerine büyük katkısı oldu ve bu görüşmeler onlara sorunları farklı bakış açılarıyla ele alma imkanını sağladı.

Öğrencilerimiz İstanbul Milletvekili Sayın Akif HAMZAÇEBİ, Kırşehir Milletvekili Sayın Mustafa KENDİRLİ, yine İstanbul Milletvekili Zeynel EMRE, İzmir Milletvekilleri Sayın Cemal BEKLE ve Sayın Musavat DERVİŞOĞLU ve Kocaeli Milletvekili Sayın Saffet SANCAKLI ile görüşme ve onlara soru sorma fırsatı buldular.

Öğrencilerimizi çok sıcak bir şekilde ağırlayan, Türkiye’de mevcut siyasi durumdan, TBMM’nin işleyişine kadar birçok sorumuzu yanıtlayan sayın milletvekillerimize teşekkür ediyoruz.

Ziyaretler ve görüşmeler ile geçen yoğun bir gün…

İstanbul’a dönmenin zamanı geldi! Havaalanına doğru yola çıkalım…

X