Atamızı Saygı ve Özlemle Anıyoruz…

Saint Benoît Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü lisenin avlusunda gerçekleştirilen özel bir törenle andı.

Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı saat olan 9.05’te geleneksel sirenler ve vapur düdüklerinin eşliğinde saygı duruşunda yoğun duygular yaşandı. İstiklal Marşı’nın ardından konuşan Türk Müdür Başyardımcısı Serhat Yalamanoğlu Atatürk’ün çağdaşlaşma mücadelesine vurgu yaptı. Atatürk’ün “ümidim gençliktedir” sözüne dikkat çeken Yalamanoğlu, yetişen nesillerin laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve yaşatmak için her zaman göreve hazır olacaklarını dile getirdi.

Öğrencilerin şiirlerinin ardından tören, Okul Müdürü Sébastien Masin’in konuşmasıyla devam etti. Masin konuşmasında Fransa’nın Nazi işgalinden kurtuluşunun milli kahramanı General Charles De Gaulle’ün 1968 yılında Dolmabahçe Sarayı ziyareti sırasında Atatürk hakkındaki: “Atatürk artık ölebilirdi, çünkü ışıklar parlıyor, çünkü meşale yanıyor, çünkü ülke ilerliyordu” açıklamasından yola çıkarak “Bu ateşin sönmemesi için üzerine titremeyi yılda sadece bir kez 10 Kasım’da değil; hem bizde, hem de çevremizde bu güzel değerleri yaşatmak için her gün harekete geçelim.” çağrısında bulundu. “Sadece üzerinden geçmekte olan birkaç bulutun, kimi zaman gölgelediği, ama hiçbir zaman söndürmeye gücünün yetmeyeceği, Atatürk’ün çok değer verdiği, Aydınlanma Çağının ve kalbinde, halkın gerçek bilgiye, özgürlüğe ve mutluluğa erişmesini sağlamak yatan Montesquieu, Voltaire ve Rousseau gibi filozoflarının bu güzel ışığıyla aydınlanmaya devam ederek yürüyeceğiz” sözleri ile töreni noktalarken, 12. sınıf öğrencileri öğretmenleri eşliğinde Dolmabahçe Sarayı’na doğru yürümek üzere yola çıktı.

Dolmabahçe Sarayı ziyareti sırasında Halk TV’nin öğrencilerimizle yaptığı röportaj 

 

Öğrencilerimizin Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında hazırladığı özel gösteri

 

Atatürk’ün sevdiği türkülerden bir potpori:

Selanik doğumlu Mustafa Kemal Atatürk, yaşamı boyunca Rumeli ve Ege türkülerine özel bir sevgi duymuştu. Bu yıl da öğrencilerimiz Bengisu, Doğa, Öykü ve Selin’le iki Rumeli ve bir Ege türküsünden oluşan mini bir potpori hazırladı: “Manastır Türküsü”, “Bülbülüm Altın Kafeste” ve “İzmir’in Kavakları”.
Videonun devamında Melek’in seslendirdiği sözü ve müziği Sefai Acay’a ait “10 Kasım (Benim En Büyük Yasım)” isimli eseri, Doğa’dan Johann Sebastian Bach’a ait “Sarabande” ve “Gigue” ile Ata’dan Ludvig Van Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” performanslarını ve son olarak Damla’nın şiir okuması eşliğinde Irmakla Tutku’nun dansını izleyebilirsiniz.

 

X